W Ekwadorze potwierdzono pierwsze zakażenie ptasią grypą u człowieka

Ekwador ogłosił pierwszy przypadek zakażenia człowieka w tym kraju ptasią grypą, miesiąc po tym, jak rząd w Quito ogłosił stan zagrożenia dla zdrowia zwierząt.

Ekwadorskie ministerstwo zdrowia przekazało w specjalnym oświadczeniu: "Pierwszy przypadek grypy A-H5 został potwierdzony u dziewięcioletniej dziewczynki w prowincji Bolivar". Ekwador 30 listopada ogłosił 90-dniowy stan zagrożenia zdrowia, po tym, jak wybuchła epidemia ptasiej grypy wśród zwierząt. Została ona zarejestrowana na fermach kurczaków w andyjskiej prowincji Cotopaxi, która graniczy z prowincją Bolivar. Ekwadorski rząd nakazał zbicie 180 000 kurczaków.

Ministerstwo zdrowia tego kraju sądzi, że infekcja została przeniesiona na dziecko przez bezpośredni kontakt z zarażonymi ptakami. W obszarze, w którym dziewczynka została zarażona, zarówno zwierzęta, jak i ludzie są ściśle monitorowani. Ministerstwo dodało: "[...] do tej pory nie zgłoszono żadnych innych przypadków u ludzi".

Reklama

Ministerstwo nie poinformowano o stanie zdrowia dziecka. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ptasia grypa u człowieka może spowodować stan choroby od łagodnego do ciężkiego, powodując nawet śmierć. Z drugiej strony choroba może nie powodować żadnych objawów. Rozprzestrzenianie się ptasiej grypy między ludźmi jest bardzo rzadkie.

Rząd w Ekwadorze zachęca swoich obywateli do utrzymywania wysokiego poziomu higieny osobistej i unikania kontaktu z chorymi lub martwymi ptakami.

Sektor drobiu w tym kraju generuje każdego roku około 1,8 mld dolarów dochodu, a także zapewnia około 300 000 miejsc pracy. Szacuje się, że sektor składa się z 16 mln kur niosek i z 263 mln kurcząt.

Czym jest ptasia grypa?

Ptasia grypa jest powszechnie występującą u ptaków chorobą zakaźną, która jest wywołana przez typ A wirusa grypy. Wirus w zbiornikach wodnych zachowuje zakaźność przez 30 dni przy temperaturze 0 stopni Celsjusza, a ginie w temperaturze 70 stopni.

Ptasią grypą mogą zakazić się wszystkie gatunki ptaków, a choroba występuje na całym świecie. Do tej pory odkryto ponad 140 szczepów wirusa - większość z nich jest łagodnymi odmianami o niskiej patogenności. Z kolei szczepy H5 i H7 przyczyniają się do dużej śmiertelności wśród zwierząt i występują przede wszystkim wśród ptactwa domowego.

Okres inkubacji u ptaków trwa od trzech do pięciu dni, a pojawiającymi się objawami może być brak apetytu, gwałtowny spadek produkcji jaj, miękkie skorupki jaj, silne łzawienie, obrzęk zatok, biegunka, czy trudności z oddychaniem. Śmiertelność wśród ptaków może dochodzić nawet do 100 proc. Jeśli zostanie zakażony człowiek, wówczas mogą pojawić się objawy typu: gorączka, kaszel, ból mięśni i stawów, ból gardła, zapalenie spojówek, czy ataksja (zaburzenie koordynacji ruchowej). 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ptasia grypa | choroby | Ekwador | Ameryka Południowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy