Załóż maskę na noc... popraw swój dzień! Czekaj, co?
To nie żart, chociaż na pierwszy rzut oka tak właśnie może się wydawać. To raczej sprytny sposób na to, aby poprawić swój stan następnego dnia. I od razu zaznaczmy, że nie chodzi o maseczki, jakie często towarzyszyły nam przez ostatnie lata. Jak to zatem działa i o co chodzi? Odpowiedzą nam naukowcy.
Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z instytucji w Wielkiej Brytanii, Włoszech i USA. Miało ono na celu sprawdzenie, czy blokowanie światła otoczenia podczas snu może pozytywnie wpłynąć na nasze umiejętności. Przeprowadzono je na 122 uczestnikach w ramach 2 eksperymentów.
W pierwszym z nich 89 dorosłych w wieku od 18 do 35 lat zostało poproszonych o noszenie maski na oczy podczas snu przez tydzień, a następnie przez 7 dni mieli oni spać bez niej.
Testy laboratoryjne przeprowadzone w ostatnich dwóch dniach każdego tygodnia wykazały, że uczestnicy radzili sobie lepiej z kojarzeniem par słów — zadanie mierzyło zdolność do przypominania sobie wydarzeń i doświadczeń — po tym, jak mieli zasłonięte oczy podczas snu. Lepiej wypadli także w tekście mierzącym czas reakcji.
W drugim eksperymencie 33 dorosłych ochotników (również w wieku od 18 do 35 lat) zostało poproszonych o spanie z maską na oczy, a dodatkowo wyposażono ich w urządzenie do pomiaru światła oraz opaskę do mierzenia aktywności mózgu podczas wypoczynku. W tym wypadku zadanie kojarzenia par słów wskazało, że noszenie maski na oczy pomaga w uczeniu się nowych informacji i tworzeniu wspomnień. Dane dostarczone przez opaskę sugerują, że istnieje związek pomiędzy noszeniem maski a większą ilością czasu snu wolnofalowego — wiadomo, że ten jest istotny w kwestii poprawy pamięci.
Wyniki wskazują, że blokowanie światła otoczenia podczas snu może poprawiać naszą czujność oraz pamięć następnego dnia.
Na podstawie kwestionariuszy stwierdzono, że noszenie maski nie wpłynęło na czas, w jakim badani chodzili spać ani długość snu. Badanie wykazało też, jak ważny jest sen dla naszego samopoczucia i zdrowia. Pokazało również, że maska na oczy może zwiększyć korzyści z niego płynące.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Sleep".