Jak zrobić kopię zapasową telefonu z Androidem i gdzie zapisać dane?

Obawiasz się nagłej awarii telefonu, w wyniku której mógłbyś stracić wszystkie aplikacje i dane, które się w nim znajdują? Spokojnie, uchroni Cię przed tym kopia zapasowa Android. Jest to gwarancja, że do Twojego urządzenia powrócą zdjęcia, filmy, kontakty, a nawet SMS-y. W sytuacji, w której dochodzi do uszkodzenia systemu, można bezpiecznie przywrócić jego ostatnią, działającą wersję. Jak utworzyć kopię zapasową? To naprawdę łatwe - przekonaj się.

Warto zrobić kopię zapasową telefonu.
Warto zrobić kopię zapasową telefonu. 123RF/PICSEL

Co to jest kopia zapasowa?

Kopia zapasowa to inaczej backup aplikacji i danych zgromadzonych w telefonie z Androidem. Dostępne na rynku smartfony mają możliwość ustawienia cyklicznego wykonywania kopii w określonych godzinach, głównie w nocy.

Dzięki temu tworzy się tak zwany punkt przywracania, w którym ostatni raz system działał prawidłowo. To bardzo przydatne w razie usunięcia ważnych danych. Kopia zapasowa Android pozwala na ich łatwe i szybkie przywrócenie.

Jak zrobić kopię zapasową telefonu z Androidem?

Zastanawiasz się, jak zrobić kopię zapasową Android na swoim smartfonie i czy sobie z tym poradzisz? Warto przypomnieć, że każdy posiadacz telefonu przy pierwszym uruchomieniu telefonu jest proszony o zalogowanie się do swojego konta Google. Dzięki temu zyskuje się dostęp do:

  • poczty,
  • wirtualnego dysku,
  • kontaktów,
  • zakładek przeglądarki Chrome,
  • wielu dodatkowych funkcji.

Zalogowanie się do konta Google daje jednocześnie możliwość tworzenia kopii zapasowej systemu na dysku Google.

Niezależnie od tego, jaki masz telefon, ścieżka dostępu do utworzenia kopii zapasowej jest podobna. W pierwszej kolejności należy przejść do ustawień smartfona i wybrać opcję "Konta i kopia zapasowa".

Następnie wybierasz miejsce, w którym chcesz zapisać kopię zapasową. To może być wspomniany dysk Google, kopia do pamięci USB czy - tak jak w przypadku telefonów Samsunga - chmura tego producenta.

Wystarczy wybrać opcję "Tworzenie backupu danych" lub "Transfer danych" i czekać na zakończenie synchronizacji. Poprzez wykonanie kopii zapasowej zyskuje się dostęp do danych swojego telefonu niezależnie od urządzenia, z którego się korzysta.

To oznacza, że nawet po zmianie telefonu na nowy, logując się do konta Google, można przywrócić wszystkie dane na nowy sprzęt. Dużym udogodnieniem dla użytkowników jest możliwość wyboru, które dane mają być przechowywane na dysku. Dzięki temu można wyeliminować ryzyko przenoszenia zbędnych plików zajmujących tylko miejsce.

Gdzie jest zapisywana kopia zapasowa?

Kopia zapasowa danych z telefonu może być zapisana w kilku różnych miejscach i decyduje o tym jego właściciel. Najczęściej wykorzystywanym sposobem jest tworzenie kopii w chmurze Google, dzięki czemu można ją ciągle aktualizować i mieć do niej nieograniczony dostęp.

Zapis kopii zapasowej w chmurze jest dodatkowo szyfrowany hasłem do konta użytkownika Google. W niektórych sytuacjach możliwe jest również ustawienie dodatkowego PIN-u lub hasła dostępu.

Bardziej zaawansowanym sposobem jest tworzenie kopii zapasowej danych w komputerze osobistym. W tej sytuacji konieczne jest jednak uruchomienie telefonu z systemem Android w trybie TWRP Recovery. Umożliwia przejście do ustawień i wykonanie backupu. Gotowy plik odzyskiwania danych można pozostawić na telefonie.

Wówczas ponownie go uruchamiając we wspomnianym trybie, można przywrócić kopię zapasową. Plik można zostawić także w komputerze i skorzystać z niego w razie potrzeby. System Android umożliwia wykonanie kopii w ten sposób, jednak należy pamiętać, że utworzony plik nie jest regularnie odświeżany. Oznacza to, że chcąc aktualizować kopię zapasową, za każdym razem konieczne jest powtarzanie całego procesu ręcznie - a to bywa kłopotliwe.

Jak pobrać kopię zapasową?

Smartfony z systemem Android umożliwiają wygodne pobranie kopii zapasowej. Uruchamiając nowy telefon, wystarczy zalogować się na swoje konto Google. W urządzeniu, na którym już się zalogowało, wystarczy przejść do ustawień kopii zapasowych i przywrócić ostatni z utworzonych punktów odzysku danych.

Chcąc przywrócić kopie zapasową zapisaną w pamięci telefonu lub na dysku komputera osobistego, konieczne będzie uruchomienie smartfona w trybie TWRP Recovery, a następnie z opcji ustawień przywrócić backup.

Czy warto tworzyć kopie zapasowe telefonu? Zdecydowanie tak, nawet jeżeli miałoby się ich nigdy nie wykorzystać. Nie wiadomo, kiedy zdarzy się sytuacja, w której nagle system przestanie działać. Backup danych daje natomiast pewność, że nie straci się na zawsze ważnych kontaktów, plików, zdjęć czy materiałów multimedialnych.

Przynoszą słodycze i papierosy. Ukraińcy opłakują swoich zmarłychAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas