Muzyczna podróż w czasie. Sprawdź apkę Rewind
Co zobaczylibyśmy w aplikacjach muzycznych, jeśli byłyby dostępne w latach 90. albo 60.? Oczywiście poza osobliwym designem oprogramowania (choć to mogłoby być coś, jeśli uznamy kultowego Winampa za wyznacznik). Aplikacja Rewind umożliwi nam muzyczną podróż w czasie, w którą z radością wybiorą się ci, w których sercach gra muzyka poprzednich dekad, ale i ci, którzy dopiero ją odkrywają.
Rewind pozwala nam na przeniesienie się w czasie od 1960 do 2010 roku. Chodzi oczywiście o muzyczny aspekt tych lat — w specjalnych sekcjach poznamy lub przypomnimy sobie fragmenty utworów z wybranego okresu, a dodatkowo poznamy istotne informacje na temat rynku muzycznego, np. jakie zespoły lub wytwórnie powstały w danym czasie, z podziałem na konkretne gatunki muzyczne, albo do jakichś wydarzeń doszło, jakie znacząco wpłynęły na ukształtowanie branży. Znajdziemy też podcasty, które uzupełnią naszą wiedzę.
Twórcą apki jest Ziad Al Halabi. "Zawsze interesowało mnie to, jak muzyka zmieniała się z upływem lat" — mówi. "Rewind to kapsuła utworów, artystów i najważniejszych wydarzeń w jednym miejscu".
Muzyka jak z TikToka
...ale nie dosłownie. To zarówno zaleta, jak i wada Rewind — aplikacja nie pozwala nam na słuchanie muzyki w pełnym wymiarze. Możemy ją za to przeglądać jak w popularnej aplikacji społecznościowej, przesuwając pionowe kafelki. Usłyszymy 30-sekundowe próbki utworów, które następnie możemy w całości odsłuchać w Tidalu. Twórca zaznaczył, że jeśli aplikacja odniesie sukces, to w przyszłości pojawi się także wsparcie innych apek muzycznych.
Co przyczynia się do stworzenia klimatu apki, to... reklamy. I to nie byle jakie, bo tematyczne — użytkownicy przeglądający np. lata 80. mogą zobaczyć reklamy "nowych" instrumentów syntezatorowych, które pomogły ukształtować muzykę tych lat.
Playlisty przygotowane przez... czat GPT
Aplikacja Rewind oferuje jeszcze więcej smaczków. Aby mimo wszystko nie zostawiać oprogramowania w ubiegłym wieku, jej twórca zaimplementował też nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest wykorzystanie popularnego czatu GPT do stworzenia playlist odpowiednich dla danego czasu. Znajdziemy je w sekcji "Weekly Discovery", dostępnej w menu. Al Halabi wygenerował je przy pomocy sztucznej inteligencji czatu, wpisując zapytania takie jak: "Czy możesz zrobić mixtape najlepszych riffów gitarowych z lat 90.?".
Aplikacja Rewind dostępna jest na telefonach z Androidem oraz iOS-em, odpowiednio w Google Play Store i App Store.