Jak zwiększyć wydajność pracy?

Artykuł sponsorowany

Spadek wydajności pracy może być wywołany wieloma czynnikami. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu swojej produktywności, powinieneś w pierwszej kolejności zastanowić się, co spowodowało jej obniżenie. Przede wszystkim w podnoszeniu wydajności pomocne może być między innymi ograniczenie tak zwanych rozpraszaczy. Warto także zastanowić się nad zastosowaniem narzędzi wspomagających lepszą organizację pracy.

Zwiększ swoją wydajność w pracy
Zwiększ swoją wydajność w pracymateriały promocyjne
  • Dzięki nowoczesnym narzędziom realizacja projektów w różnych branżach stanie się znacznie łatwiejsza, znamiennie poprawiając wydajność pracy.
  • Niższa produktywność może być spowodowana trudnościami w zachowaniu skupienia, dlatego ważne jest wyeliminowanie potencjalnych czynników rozpraszających.
  • Na obniżenie wydajności pracy nierzadko wpływa wykonywanie kilku zadań jednocześnie - jeśli ktoś nie umie w tym przypadku utrzymać koncentracji, powinien zrezygnować z multitaskingu.

Skorzystaj z nowoczesnych narzędzi

Z myślą o zwiększeniu wydajności pracy warto korzystać z nowoczesnych narzędzi, dzięki którym można znacznie przyspieszyć realizację poszczególnych projektów. Na szczególną uwagę zasługują aplikacje i programy odpowiednie na przykład dla developerów. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest chociażby Insomnia - narzędzie pozwalające na szybką weryfikację poprawności kodu. W wielu branżach pracownicy często używają również programów, które ułatwiają wspólną pracę nad projektem. Można tutaj wspomnieć na przykład o Figmie - narzędziu usprawniającemu współpracę między developerami a grafikami. Dużą popularnością wśród osób pracujących w takich branżach jak marketing czy IT cieszą się również programy i aplikację wspomagające efektywne planowanie. Do tego grona można zaliczyć między innymi Todoist, Any.do, Microsoft To Do czy TickTick.

Korzystasz w pracy z Open AI? Usuń swoje dane z Chat GPT, aby mieć pewność, że nie zostaną one nikomu udostępnione.

Wyeliminuj rozpraszacze i zadbaj o dobre samopoczucie

Na spadek wydajności w pracy wpływają również tak zwane rozpraszacze. Zastanów się zatem, co utrudnia Ci utrzymanie skupienia. Jeśli rozprasza Cię dźwięk przychodzących sms-ów lub powiadomień, najlepiej po prostu wyłącz telefon na czas pracy. Problemem mogą być również powiadomienia w mediach społecznościowych - w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie chwilowe zablokowanie dostępu do tego typu portali. Nie zapominaj, że na Twoją produktywność wpływa także ogólne samopoczucie. Musisz zatem prowadzić zdrowy tryb życia, pamiętając o przestrzeganiu minimum 7 godzin snu oraz regularnych posiłkach. Istotne jest również, aby zachować work-life balance, czyli równowagę między sferą zawodową a prywatną. Dzięki powyższym zasadom uda Ci się zapobiec poczuciu zmęczenia, co pozytywnie wpłynie na wydajność pracy.

Zdobywając branżowe certyfikaty, możesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie posady w IT. Sprawdź, dla kogo certyfikaty made by Oracle będą dobrym wyborem!

Postaraj się ograniczyć wielozadaniowość

Psychologowie badający wpływ wielozadaniowości na pracę naszego mózgu nie mają wątpliwości, że wykonywanie kilku czynności jednocześnie może znacznie obniżyć efektywność - choć oczywiście nie jest to regułą. Jeśli zatem z różnych przyczyn musisz zrealizować kilka zadań równocześnie, dobierz je ze sobą pod kątem podobieństwa - w przypadku wykonywania podobnych do siebie czynności, łatwiej jest ,,przeskakiwać’’ pomiędzy kolejnymi obowiązkami. Jeśli jednak chcesz sobie poradzić z multitaskingiem, to warto także nauczyć się wyznaczania priorytetów, dzieląc zadania od tych najważniejszych do tych, które mogą trochę poczekać i nie są pilne. W tym celu wystarczy po prostu spisać na kartce ich kolejność. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Chcesz działać wydajniej? Zapomnij o multitaskingu!

Podsumowanie

Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej wydajności, możesz ją zwiększyć dzięki kilku prostym rozwiązaniom. Postaraj się wyeliminować czynniki rozpraszające, aby w pełni skupić się na realizowanym projekcie. Zapomnij także o multitaskingu, ponieważ wielozadaniowość może obniżyć Twoją wydajność. Zadbaj również o swoje samopoczucie, co pozwoli zachować pozytywne nastawienie do wykonywanych obowiązków zawodowych.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas