Liczy się każda strona

Artykuł sponsorowany

Na koszty druku składa się kilka czynników. Nie wszystkie są zauważane na co dzień. Jednak przed zakupem nowego urządzenia drukującego warto im się przyjrzeć.

1.      NIE SUGERUJ SIĘ CENĄ URZĄDZENIA

kosztydruku.plmateriały promocyjne

Na cenę druku  największy wpływ mają koszty eksploatacji. To opłaty za materiały, przeglądy serwisowe, naprawy. Nie można też zapomnieć o administratorach obsługujących maszyny. Wybór rodzaju i typu urządzenia drukującego zdecyduje o przyszłych kosztach druku, wynikających z konieczności zakupu materiałów eksploatacyjnych i części wymiennych. Elementami, które przyjdzie nam wymieniać najczęściej, są bęben i toner. Na przykład, koncern Kyocera Document Solutions oferuje urządzenia wyposażone w wysokowydajne bębny ceramiczne, których wydajność liczona jest często w setkach tysięcy stron (a nie  dziesiątkach tysięcy - jak w wielu produktach konkurencyjnych). Znacząco ogranicza to koszty jego wymiany. Ceny materiałów eksploatacyjnych są też bardzo zróżnicowane. Zasadą jest, że tanie w zakupie urządzenia generują wysokie koszty w trakcie eksploatacji, w przeliczeniu na jedną stronę wydruku lub kopii. Wyniki badań przeprowadzanych w wyspecjalizowanych laboratoriach pokazują, że koszty wydrukowania jednej strony A4 na różnych urządzeniach mogą się różnić kilkukrotnie. W najnowszym numerze miesięcznika CHIP (12/2012) znajdą Państwo artykuł na temat oszczędnego drukowania materiałów tekstowych przy wykorzystaniu monochromatycznych (czarno-białych) drukarek laserowych. W artykule uwzględniono bardzo istotny w obecnej sytuacji ekonomicznej aspekt kosztów druku. Wśród modeli opisanych w zestawieniu znalazły się m.in. Xerox Phaser 3320, OKI B431dn, Epson AcuLaser M1400 oraz Samsung ML-2165.

Chipmateriały promocyjne

Jedno z największych niezależnych laboratoriów testujących sprzęt komputerowy - Laboratorium CHIP - porównało koszty eksploatacji 72 laserowych drukarek monochromatycznych dostępnych na polskim rynku. Wg Laboratorium CHIP koszt strony A4 wydrukowanej na drukarce KYOCERA FS-2020D (obecnie  FS-2100D) jest prawie 6-krotnie niższy od najdroższego urządzenia dostępnego na rynku.

2.      KORZYSTAJ Z AUDYTU I OPROGRAMOWANIA

Firmy mają najczęściej bardzo zróżnicowany park urządzeń drukujących - różnych producentów i w rozmaitym wieku. To powoduje, że trudno jest zachować pełną kontrolę nad kosztami. W takim przypadku pomóc może audyt druku. Taką usługę oferuje np. ARCUS SA - jeden z największych na polskim rynku dostawców zintegrowanych systemów zarządzania dokumentem i korespondencją masową. Najprostszy polega na zebraniu informacji o maszynach - ich obciążeniu, stanie technicznym, zużywanych materiałach eksploatacyjnych i energii. Podczas bardziej szczegółowych badań określa się m.in. specyfikę prac wykonywanych przez urządzenia. Według raportu międzynarodowej firmy doradczej Gartner, dobry dobór urządzeń w stosunku do potrzeb - będący wynikiem profesjonalnego audytu, zdyscyplinowania pracowników, którzy wiedzą, że koszty ich wydruków są raportowane - pozwala na zmniejszenie kosztów druku nawet o 40 procent. To także oszczędność papieru, energii elektrycznej, tonerów, a to już pozwala mówić o świadomym działaniu na rzecz ochrony środowiska.

Producenci urządzeń drukujących dysponują szeroką ofertą aplikacji pozwalających, zarówno na kontrolę kosztów druku (m.in. System kontroli kosztów i bezpieczeństwa dokumentów MyQ), jak i obieg dokumentów i ich archiwizację. ARCUS, przedstawiciel Kyocera Document Solutions w Polsce, oprócz oprogramowania do monitoringu, kontroli kosztów i zarządzania bezpieczeństwem dokumentów, oferuje także oprogramowanie VARIO, służące do archiwizowania i obiegu dokumentów, pism i korespondencji, zarówno elektronicznych, jak i tych w tradycyjnej formie, które zostały zdigitalizowane.

3.      NIE KUPUJ! POSTAW NA DZIERŻAWĘ I OUTSOURCING

outsourcingdruku.plmateriały promocyjne

Aby zarządzanie flotą drukującą przebiegało w sposób bezawaryjny warto zainwestować w profesjonalną usługę - outsourcing druku. Dzięki niej można uniknąć m.in. przestojów, problemów wynikających ze złej jakości materiałów, czy też częstych awarii sprzętu.

W skład usługi outsourcingu wchodzą: zarządzanie flotą urządzeń, kosztem druku, efektywnością procesów obiegu informacji drukowanej oraz zarządzanie bezpieczeństwem informacji drukowanej.

Rosnąca popularność outsourcingu wynika z tego, że coraz więcej firm chce skupiać się na swojej podstawowej działalności, nie angażując własnych zasobów, lecz przekazując kompetencje w wybranym zakresie zewnętrznym, wyspecjalizowanym usługodawcom. W przypadku outsourcingu druku umożliwia to zarówno osiągnięcie oszczędności, przez uporządkowanie i ścisłą kontrolę procesu obiegu dokumentów, a także uwolnienie zasobów finansowych, które w tradycyjnym modelu byłyby przeznaczane na zakup i eksploatację sprzętu.

Drukuj taniej

Michał Czeredys, Prezes Zarządu ARCUS SA - dystrybutora Kyocera Document Solutions w Polsce

Oszczędności na produkcji dokumentów można osiągnąć na kilku płaszczyznach. Jeszcze dekadę temu liczył się przede wszystkim koszt zakupu urządzenia. Nie brano pod uwagę całkowitych kosztów druku. W efekcie, tanio kupowano drukarki, ale tonery, tusze i serwis kosztowały krocie. Urządzeń drukujących w firmach było wiele, czasem stały wręcz na każdym biurku. Obecnie dominują wydajne urządzenia wielofunkcyjne, pozwalające nie tylko na druk, ale np. skanowanie i tym samym digitalizowanie dokumentów. Te rozwiązania umożliwiają zwiększenie bezpieczeństwa obiegu dokumentów, rozliczenia kosztów użytkowania oraz zintegrowanie druku z obiegiem dokumentów, z kanałami komunikacji z klientami, jak e-poczta, czy faks. System zarządzania drukiem może już być traktowany jak usługa, której koszt musi uwzględniać wiele czynników. Począwszy od kosztów wydruku jednej strony, aż po utrzymanie i serwisowanie systemu.

Artykuł sponsorowany

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas