Najlepsza opaska fitness. Czego nie powie ci żaden sprzedawca?
Zamierzasz kupić najlepszą opaskę fitness? Na rynku istnieje mnóstwo efektownych, przyciągających wzrok gadżetów tego typu, bogatych w różnorodne funkcje. W markowych sklepach znajdziesz profesjonalnych konsultantów, którzy pomogą ci wybrać najbardziej zaawansowaną technologicznie opaskę fitness. Z pewnością zwrócą na nią uwagę wszyscy twoi znajomi z siłowni… Tylko czy na pewno o to ci chodzi?
Sprawdź, czego o opaskach fitness nie powie ci żaden sprzedawca. Dzięki takim informacjom dowiesz się, jaki model opaski fitness będzie dla ciebie najlepszy. A może odwrotnie: przekonasz się, że opaska fitness wcale nie jest ci potrzebna?
1. Najlepsza opaska fitness to taka, której nie widać
Wybierasz efektowną opaskę z dużym wyświetlaczem i w wyrazistej, sportowej kolorystyce. Gdy tylko ją założysz, na pewno poczujesz się wspaniale. Przez pierwszych kilka dni. Potem nie będziesz mógł patrzeć na to, jak jaskrawy gadżet gryzie się z twoją marynarką, fantazyjną bluzką czy eleganckim krawatem. Co wtedy zrobić? Zdjąć opaskę i schować do kieszeni? Kiepski pomysł, bo tak naprawdę korzystanie z tego gadżetu ma sens tylko wtedy, gdy monitoruje on twoją aktywność przez całą dobę.
Choć wielu sprzedawców niechętnie o tym mówi, najlepszym wyjściem będzie jak najprostsza i jak najbardziej dyskretna bransoletka, która pozostanie praktycznie niezauważalna. Cienka opaska fitness, nawet bez wyświetlacza, z samymi tylko czujnikami, może być naprawdę dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli masz już zegarek. Powiadomienia, ekran dotykowy, funkcje społecznościowe na wyświetlaczu? Zastanów się, czy na pewno ich potrzebujesz, skoro masz je na co dzień w swoim smartfonie.
2. Pulsometr w twojej opasce fitness i co dalej?
W wielu modelach opasek pulsometr należy dokupić osobno i nosić na pasku wokół klatki piersiowej. Taki sposób mierzenia pulsu jest dość precyzyjny. Mimo to wiele osób narzekało na dyskomfort takiego rozwiązania. Skłoniło to producentów do zaprojektowania opasek z wbudowaną funkcją mierzenia tętna. Czy pulsometr nadgarstkowy jest równie skuteczny? Badania i liczne testy wykazały, że tak. Oczywiście bransoletki z takim rozwiązaniem są droższe.
Czy warto inwestować w opaski z pulsometrem? Na to pytanie większość sprzedawców zdecydowanie odpowie twierdząco. Odpowiedź nie jest jednak taka oczywista. Samo odczytanie z opaski, że twoje tętno podnosi się lub spada, niestety nic ci nie da. Z takiej informacji trzeba umieć zrobić użytek. Najpierw przy pomocy specjalnego wzoru należy obliczyć swoje tętno maksymalne, a potem ustalić, jaki procent tętna maksymalnego powinieneś utrzymać w preferowanej przez ciebie aktywności. Inna bowiem strefa wartości tętna maksymalnego jest wymagana podczas odchudzania, inna podczas budowania kondycji. Dopiero mając taką wiedzę, można w pełni wykorzystać potencjał opaski fitness z pulsometrem.
3. Kiedy nie przyda ci się nawet najlepsza opaska fitness
Profesjonalny sprzedawca przedstawi ci rzetelnie zalety produktu, ale może nie powiedzieć, że w przypadku pewnych sportów opaska raczej się nie przyda. Główną funkcją większości opasek fitness jest przede wszystkim mierzenie pokonanego dystansu. Dlatego taki gadżet będzie bardzo użyteczny, jeśli biegasz, jeździsz na rowerze lub uprawiasz długodystansowe wędrówki. Wolisz crossfit czy zumbę? Zastanów się dwa razy, czy opaska na pewno będzie dla ciebie przydatna. Jeśli ćwiczysz głównie w sali fitness lub na siłowni, szybko może okazać się, że jedynymi funkcjami opaski, z których korzystasz, są pulsometr i monitoring snu.
Być może w takim wypadku lepiej będzie zainwestować tylko w prosty pulsometr. Jeśli zaś chodzi o odnotowywanie czasu treningów, dobrze sprawdzi się każda darmowa aplikacja fitness. Z powodzeniem poprowadzisz przy jej pomocy dziennik twoich postępów na treningach siłowych, zajęciach tanecznych czy aqua aerobicu.
4. Jaka opaska fitness będzie najtrwalsza?
Załóżmy, że masz już wybraną opaskę fitness, która pasuje do ciebie, do twojego telefonu, komputera oraz do rodzajów twojej aktywności. Czy to wszystko? Niestety nie. Opaski fitness, tak jak wszystkie inne gadżety, są narażone na uszkodzenia. Oczywiście wszelkich usterek możesz uniknąć, jeśli tylko zwrócisz uwagę na pewne szczegóły budowy wybranego przez ciebie urządzenia.
Przede wszystkim przyjrzyj się bransoletce i odpowiedz sobie na pytanie, czy istnieje ryzyko, że główny moduł wypadnie z opaski. Takie wypadki niestety się zdarzają, choć rzadko się o tym mówi kupującym. Pamiętaj, że uszkodzeniu lub pęknięciu może też ulec pasek do twojej opaski fitness. Upewnij się, czy w sprzedaży dostępne są wymienne bransolety. A co z wodoodpornością? Często z góry zakładamy, że z każdym gadżetem sportowym możemy iść pod prysznic lub na basen. Niestety, nie jest to regułą. Dlatego zanim kupisz opaskę, sprawdź, czy woda jej nie zaszkodzi.
5. Opaska fitness a styl życia
Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Opaska fitness pomoże ci nauczyć się systematyczności i skrupulatności. To cechy, które przydają się nie tylko w sporcie, lecz także w życiu. Szybko zauważysz, że systematyczne ćwiczenia zawsze przynoszą efekty, nawet gdy nie są to długie i wyczerpujące treningi, lecz zwykłe codzienne biegi czy spacery. Ta sama zasada obowiązuje w kwestiach finansowych. Nie musisz odkładać wielkich sum pieniędzy. Wystarczy, że regularnie oszczędzasz niewielkie kwoty.
Na rynku istnieje wiele ciekawych produktów działających na tej zasadzie. Jednym z nich jest mSaver. To rachunek do odkładania małych kwot podczas zwykłych zakupów. Możesz wybrać jeden z trzech trybów oszczędzania: zaokrąglanie wydanych kwot do dziesięciu złotych i wpłata uzyskanej nadwyżki na konto, odkładanie stałej kwoty od każdej transakcji lub też wybranego procentu z każdej wydanej kwoty. Dzięki regularnemu zbieraniu małych kwot zyskasz nie tylko dodatkowe pieniądze, ale też ogromną satysfakcję. Taką samą, jaka będzie ci towarzyszyć, gdy zauważysz regularne postępy w ulubionym sporcie.