Odkurzacz bezprzewodowy – jak go używać? Ładowanie i czyszczenie

Artykuł sponsorowany

Odkurzacze bezprzewodowe szturmem zdobywają rynek. Powody są dość oczywiste – nowe rozwiązanie to lekkość, mobilność, wygoda sprzątania i łatwiejsze przechowywanie. Poniższy artykuł rozwiewa najczęstsze wątpliwości związane z zasadami działania, użytkowania i utrzymania odkurzaczy bezprzewodowych w stanie najwyższej wydajności.

Odkurzacze bezprzewodowe są lżejsze i poręczniejsze od tradycyjnych modeli
Odkurzacze bezprzewodowe są lżejsze i poręczniejsze od tradycyjnych modelimateriały promocyjne

Odkurzacz bezprzewodowy - jakie ma zalety?

Najważniejszą zaletą odkurzacza bezprzewodowego niewątpliwie jest jego... bezprzewodowość. Brak kabla to większa mobilność i łatwość sprzątania w trudno dostępnych miejscach. Nigdy nie wydarzy się sytuacja, w której nie da się dokładnie posprzątać wszystkich zakamarków, bo kabel okazuje się za krótki. Z odkurzaczem bezprzewodowym codzienne sprzątanie domu przestaje być uciążliwe, a dzięki budowie modułowej można go użyć także do sprzątania samochodu.

Odkurzacze bezprzewodowe są także lżejsze i poręczniejsze od tradycyjnych modeli, co ułatwia ich użytkowanie. Z łatwością można je podnieść, aby np. odkurzyć półki. Warto też zauważyć, że na odkurzacz bezprzewodowy nie trzeba wygospodarowywać osobnego miejsca w szafie lub garderobie. Dzięki kompaktowym rozmiarom zmieści się praktycznie wszędzie. Największym minusem tego typu urządzeń jest natomiast żywotność akumulatora. Chcąc, aby bezprzewodowe odkurzacze służyły dłużej, warto więc przestrzegać właściwych praktyk ładowania.

Jak nie używać odkurzacza bezprzewodowego?

Odkurzacze bezprzewodowe to - jak wspomniano wyżej - bezpieczne urządzenia, ale pod warunkiem prawidłowego użytkowania.

Na rynku dostępne są różne rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych
Na rynku dostępne są różne rodzaje odkurzaczy bezprzewodowychmateriały promocyjne

Zasady korzystania z odkurzacza bezprzewodowego jasno wskazują, które czynności są zakazane.

  • Zasysanie wody i sprzątanie mokrych powierzchni - klasyczne modele bezprzewodowe przeznaczone są wyłącznie do zbierania suchych nieczystości.
  • Próby przerobienia odkurzacza bezprzewodowego na stale zasilany sieciowo.
  • Zbieranie materiałów łatwopalnych, pyłu, płyt kartonowo-gipsowych lub przedmiotów większych niż otwory ssące.
  • Praca z pełnym zbiornikiem - obniża siłę ssania i może prowadzić do przegrzania silnika.
  • Praca w zbyt wysokich lub zbyt niskich temperaturach - warto sprawdzić w instrukcji, w jakich temperaturach może pracować akumulator.
  • Odkurzacz pionowy w żadnym wypadku nie powinien być używany do odkurzania zwierząt, nawet jeśli ma budowę modułową i zostanie przerobiony na ręczny.
  • Włączenie odkurzacza po przypadkowym zalaniu akumulatora wodą lub inną cieczą - może to doprowadzić do spięcia i uszkodzenia urządzenia.

Ładowanie odkurzaczy bezprzewodowych

W każdej instrukcji jest wyraźnie napisane, jak ładować odkurzacz bezprzewodowy i warto się tych wytycznych trzymać. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko czas ładowania, ale też inne aspekty.

Odkurzacz bateryjny może służyć długo pod warunkiem przestrzegania zasad podobnych jak w przypadku smartfonów:

  • unikanie pełnego rozładowania,
  • odłączanie naładowanego urządzenia od zasilania sieciowego,
  • odłączanie odkurzacza od stacji dokującej w przypadku dłuższej nieobecności w domu.

Poziom naładowania akumulatora można zwykle sprawdzić na czytelnym wyświetlaczu. Często sygnalizują go też diody LED. Bezprzewodowy odkurzacz należy ładować w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Pamiętaj, aby zachować wolną przestrzeń od innych obiektów. Częstotliwość ładowania odkurzacza bezprzewodowego wynika wprost z częstotliwości użytkowania - w jednym przypadku może to być nawet codziennie, w innym tylko dwa razy w tygodniu.

Bezprzewodowy odkurzacz - używanie, czyszczenie i konserwacja

Obsługa odkurzaczy bezprzewodowych nie sprowadza się wyłącznie do pamiętania o opróżnieniu zbiornika i naładowaniu urządzenia. Warto też raz na jakiś czas umyć filtry, a w razie potrzeby wymienić je na nowe.

Skuteczne odkurzanie będzie możliwe wówczas, gdy końcówka oraz moc ssania zostaną dostosowane do czyszczonych powierzchni. Inaczej bowiem czyści się podłogi twarde, inaczej tapicerowane meble, a jeszcze inaczej dywany z długim włosiem. Użytkowanie odkurzacza bezprzewodowego przez dłuższy czas pozwoli wyrobić odpowiednie nawyki, a z czasem sterowanie czy dobieranie końcówek będzie się odbywało automatycznie.

Poznaj polecane odkurzacze bezprzewodowe

Odkurzacze bezprzewodowe, choć zewnętrznie bardzo podobne, różnią się od siebie pod wieloma względami. Do najważniejszych należą:

  • wielkość pojemnika na kurz,
  • pojemność akumulatora,
  • czas pracy na pełnym naładowaniu,
  • siła ssania,
  • liczba wymiennych końcówek,
  • budowa modułowa (lub jej brak).

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, wybór odkurzacza bezprzewodowego nie powinien być trudny. W tej czynności warto jednak podeprzeć się rankingami tworzonymi na podstawie opinii konsumentów. Trafiają do nich urządzenia najpopularniejsze i najlepsze w swojej klasie, wykorzystujące najnowsze technologie i rozwiązania, o których można nie wiedzieć. Zanim więc się na coś zdecydujesz, poznaj ranking odkurzaczy bezprzewodowych i sprawdź, które z nich są najchętniej wybierane przez innych użytkowników.

Podsumowanie

Odkurzacz bezprzewodowy to urządzenie bezpieczne, łatwe w obsłudze, pozwalające szybko i dokładnie posprzątać całe mieszkanie. Używanie go zgodnie z zaleceniami (czyszczenie, konserwacja, ładowanie) sprawi, że odkurzacz będzie służył długo z niezmienną mocą i siłą ssania.

Warto wybrać model, który spełnia wszystkie pokładane w nim nadzieje i ma odpowiednią liczbę końcówek do różnych powierzchni. Nie bez znaczenia jest też typ sprzętu. Na rynku dostępne są różne rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych, w tym odkurzacz pionowy, ręczny, hybrydowy czy automatyczny. Jeśli nie wiesz, jak wybrać odpowiedni, możesz skorzystać z dostępnych rankingów i opinii.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas