Reklama

Avatar i Pandora. Co wiemy o tej niesamowitej filmowej planecie?

Stało się! Niebawem na ekrany kin trafi "Avatar: Istota wody", druga odsłona znakomitej produkcji Jamesa Camerona. Na nowo staniemy się częścią niesamowitego świata, jakim jest Pandora. Co o niej tak naprawdę wiemy? Jak wyglądałaby tam nasza codzienność?

Pandora w "Avatarze". Co to za miejsce?

Pandora to miejsce akcji filmu "Avatar", którego reżyserem jest James Cameron. Druga odsłona produkcji od 16 grudnia w polskich kinach. 

Zgodnie z wersją przedstawioną w Avatarze, Pandora to naturalny satelita gazowego giganta o nazwie Polyphemus, który znajduje się w układzie Alfa Centauri na orbicie wokół składnika A. 

Średnica Pandory wynosi 11 447 kilometrów, a masa stanowi 0,72 masy Ziemi. Ciekawą właściwością tego świata jest również to, że panuje tam grawitacja odpowiadająca 0,8 grawitacji panującej na naszej planecie.

Pandora ma własną atmosferę składającą się z azotu, tlenu, ksenonu i dwutlenku węgla. Jej grubość stanowi 1,2 grubości powłoki gazowej na Ziemi. 

Reklama

Skład atmosfery okazuje się jednak toksyczny dla ludzi, dlatego w filmie oddychają oni przez specjalne maski.

Biologia Pandory według filmu "Avatar"

Pandora jest jednym z wielu naturalnych satelitów, które krążą wokół Polyphemusa. 

Świat ten obfituje w niesamowicie bujną roślinność, a przy tym również zróżnicowane gatunki zwierząt. Z perspektywy mieszkańca Ziemi występuje tam niesamowicie dziwne środowisko. Rośliny w większości przypominają gatunki spotykane w ziemskich dżunglach.

Są tylko nieco większe i sporo bardziej egzotyczne, co wynikać może ze słabszej grawitacji. W nocy niemal wszystkie gatunki zachowują właściwości bioluminescencyjne, co sprawia, że środowisko Pandory dosłownie świeci w ciemności. Jeszcze jedną interesującą cechą wszystkich roślin jest sieć powiązań elektrochemicznych, która skutecznie działa na neurony, tworząc coś na rodzaj gigantycznego mózgu.

ZOBACZ TEŻ: Odkryto ślady największego... rekina w historii planety?

Istotne okazuje się również to, jak wyglądają zwierzęta na Pandorze. Wiele gatunków zdaje się odzwierciedlać organizmy spotykane na Ziemi. Lud Na’vi porusza się za pomocą zwierząt przypominających konie i sami zresztą są wiernym odzwierciedleniem organizmu człowieka. W filmie pojawiają się też jednak organizmy zupełnie oderwane od rzeczywistości. Wśród nich znajduje się gigantyczne stworzenie z głową w kształcie młota. Cechą wspólną zwierząt na Pandorze są ich rozmiary oraz liczba kończyn.

Jak wygląda codzienność na Pandorze?

Poza rytualnymi elementami życia rdzennych mieszkańców Pandory z plemienia Na’vi oraz tym, że według scenariusza filmu, życie na Pandorze to nieustanna walka o przetrwanie, warto zgłębić kilka mniej oczywistych aspektów tamtejszej codzienności. Według informacji zawartych w filmie, Pandora jest jednym z wielu naturalnych satelitów Polyphemusa. Nocne niebo mimo, że niemal nigdy nie staje się zupełnie ciemne, musiałoby wyglądać tam niesamowicie urokliwie. Dodatkowego romantyzmu całej scenerii dodają rośliny i insekty o właściwościach bioluminescencyjnych.

Pandora mimo tego, że jest naturalnym satelitą, posiada pokaźne rozmiary. Cechuje ją grawitacja słabsza od tej na Ziemi, ale przy tym również zdecydowanie większa gęstość atmosfery. To ułatwia poruszanie się gigantycznych helikopterów wojskowych oraz zwierząt latających. Stanowi także pewne ułatwienie w codzienności tubylców. Upadek ze znacznej wysokości niekoniecznie może oznaczać dla nich śmierć. Opór powietrza i słabsza grawitacja z pewnością ograniczyłyby dramatyczne skutki takiego upadku.

Mimo pozytywnych aspektów, takie warunki mogłoby się okazać czasami dokuczliwe. Jako ludzie, nie mamy organizmów przystosowanych do życia w warunkach słabszej grawitacji, dlatego aby zachować dobrą kondycję, poza wcielaniem się w Avatara, należałoby dużo ćwiczyć. Zwiększona gęstość powietrza mogłaby okazać się również znacznym utrudnieniem w ucieczce przed drapieżnikami. Szybkie ruchy ograniczane byłyby przez opór stawiany przez powietrze.

Niewyjaśniona pozostaje także kwestia diety. Mimo, że na Pandorze nie brakuje owoców, a w ogrodzeniu bazy wojskowej uprawiana jest plantacja warzyw, nie wiadomo, jak inny rodzaj pożywienia wpłynąłby na ludzki organizm przystosowany do ziemskich warunków.

"Avatar 2: Istota wody". Premiera w kinach 16 grudnia

Akcja filmu "Avatar: Istota wody" rozgrywa się ponad dziesięć lat po wydarzeniach z pierwszej części. 

To opowieść o rodzinie Jake’a i Neytiri oraz ich staraniach, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim dzieciom, mimo tragedii, których wspólnie doświadczają i bitew, które muszą stoczyć, aby przeżyć. 

W filmie ponownie wyreżyserowanym przez Jamesa Camerona, występują: 

  • Zoe Saldana, 
  • Sam Worthington, 
  • Sigourney Weaver, 
  • Stephen Lang, 
  • Cliff Curtis, 
  • Joel David Moore, 
  • CCH Pounder, 
  • Edie Falco, 
  • Jemaine Clement, 
  • Kate Winslet. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy