Robot jak z filmu "Avatar". Wchodzisz do kabiny i możesz niszczyć samochody

"Prosthesis" to największy na świecie egzoszkielet czyli pancerz wspomagany hydraulicznie, który przez samych twórców został nazwany "anty-robotem". Po krótkim szkoleniu każdy może się poczuć jak bohater z filmu "Avatar", który porusza się w dziwnej, kroczącej machinie.

Fani filmu "Avatar" (premiera 2009 rok) znakomicie znają tę scenę: jeden z bohaterów filmu wchodzi do kabiny zamocowanej na potężnym, mechanicznym egzoszkielecie. Dzięki temu może przemieszczać się stawiając kroki i siać zniszczenie za pomocą potężnych ramion przymocowanych do tego dziwnego urządzenia. W filmie egzo-szkielet na planecie Pandora został nazwany kombinezonem AMP (Amplified Mobility Platform czyli w tłum. wzmocniona, mobilna platforma)

Robot jak z Awatara

Kombinezon AMP występujący w filmie Jamesa Camerona zainspirował grupę pasjonatów zajmujących się budową robotów i egzoszkieletów z kanadyjskiej fundacji promującej nowe technologie "eatART". Po 10 latach pracy udało im się stworzyć największy egzoszkielet na świecie, który nazwali Prosthesis (tłum. proteza).

Reklama

Prosthesis MECH to w pełni kontrolowany przez człowieka mechaniczny kombinezon, który przemieszcza się krocząc na czterech nogach. Kierujący nim operator wchodzi do kabiny umieszczonej wewnątrz urządzenia. Aby spróbować swoich sił jako operator Prosthesis MECH, należy przejść specjalne szkolenie. Ogromne rozmiary egzoszkieletu sprawiają, że można nim bez problemu zniszczyć np. samochód osobowy. Wszystko za sprawą ogromnych, metalowych ramion poruszających się za pomocą hydraulicznych siłowników.

Steruje się nim przypinając do rąk i nóg specjalne czujniki, które reagują ma każdy ruch. Dzięki temu operatorzy mechanicznego kombinezonu Prosthesis mają wrażenie, że stają się jego częścią. Według twórców egzoszkieletu 50-krotnie wzmacnia on siłę obsługującego go człowieka. Parametry Prosthesis są imponujące.

Prosthesis "The ANTI-ROBOT", najważniejsze dane:

  • Masa: 4000 kg
  • Wysokość: 4 metry
  • Szerokość: 5,5 metra
  • Długość: 5,1 metra
  • Czas pracy: 15-60 minut
  • Akumulator: bateria litowo-jonowa 96V x 36kWhMoc: 150 kW (200 KM)
  • System ruchu: 100% sterowany przez człowieka, elektrohydrauliczny kombinezon z bezpośrednim sterowaniem przez operatora znajdującego się wewnątrz urządzenia
  • System zawieszenia: cztery mechaniczne odnóża wykonujące kroki o długości 50 cm, całość konstrukcji oparta o hydrauliczne amortyzatory

W 2020 roku PROSTHESIS trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy na świecie, czteronożny egzoszkielet.

Twórcy "Prosthesis" są przekonani, że ich gigantyczne egzoszkielety pozwolą na wykonywanie ciężkich prac w trudno dostępnych miejscach. Kanadyjczycy mają marzenie, aby stworzyć nową dyscyplinę sportową w postaci "wyścigu egzoszkieletów" na specjalnym torze przeszkód. Dzięki pomocy sponsorów ruszyły prace na egzoszkieletem Mech 2.0, który ma być zdecydowanie lżejszy, szybszy i silniejszy od poprzednika.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Egzoszkielet | Robot | awatar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy