Chińczycy już kopiują Starshipa. Tak będą wyglądały podróże w kosmos [WIDEO]

Niedawno doszły do nas informacje z Chin o budowie tam rakiet wielokrotnego użytku, które będą lądowały jak pojazdy SpaceX na morzu, a teraz tamtejsi inżynierowie kopiują również samego Starshipa z myślą o kosmicznej turystyce.

Chiński przemysł kosmiczny rozwija się w szalonym tempie. Kraj ten ma już za sobą wysłanie kilku lądowników na Srebrny Glob, przywiezienie na Ziemię księżycowych skał czy wysłanie pierwszego łazika na Marsa. Jeszcze w tym roku rozpocznie się też budowa pierwszej dużej stacji kosmicznej.

Plany są jednak o wiele bardziej ambitne, ale znowu bazujące na pomysłach opracowanych i realizowanych przez Amerykanów. Tak, Chińczycy znowu wolą iść na skróty i coś skopiować. Tym razem naukowcy z China Academy of Launch Vehicle Technology podglądają SpaceX. Ich najnowsze projekt to rakieta, która swoim wyglądem przypomina SuperHeavy i Starship od Elona Muska (poniższy film).

Reklama

Koncepcja zakłada użycie systemu do kosmicznej turystyki dla milionerów, czyli identycznie to samo, co chce Musk zrealizować od kilku lat. CALT chce też zbudować pierwszy na świecie samolot kosmiczny, dzięki któremu będzie można nie tylko w ogromnymi prędkościami podróżować po świecie, ale również transportować astronautów na stacje orbitalne.

Atrybutem samolotu kosmicznego jest fakt, że może on o własnych siłach wystartować z lotniska, polecieć na orbitę, wysokość np. 400 kilometrów ponad powierzchnię naszej planety, a następnie wrócić i wylądować na Ziemi. To wszystko bez potrzeby użycia żadnych rakiet. Amerykanie i Brytyjczycy pracują nad takimi pojazdami od wielu lat, ale z marnym skutkiem.

Jednak wszystko wskazuje na to, że to właśnie Chińczycy wykonają pierwszy oblot takiego rewolucyjnego pojazdu. Niedawno pojawiły się informacje, że rządowe agencje mają już zaawansowane prototypu statków powietrznych, które rozpędzają się do nawet ponad 20 tysięcy km/h. Chiny mają też już opanowaną technologię startów rakiet z platform znajdujących się na morzu czy oceanie.

Źródło: GeekWeek.pl/CALT / Fot. SpaceX/Wikipedia

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama