Chińska rakieta spadła na Ziemię. Do końca nie wiedziano, gdzie uderzy [WIDEO]

Zeszłej nocy (09.05) chińska rakieta Long March 5B w niekontrolowany sposób spadła na Ziemię. Zobacz nagrania. Był to ponad 21 tonowy element pojazdu, który wyniósł na orbitę pierwszy moduł nowej stacji kosmicznej Tiangong.

Na szczęście szczątki rakiety spadły do wód Oceanu Indyjskiego, w okolicach Malediwów, nie pozbawiając nikogo życia i nie wyrządzając żadnych szkód materialnych. Pomimo tego faktu, do ostatniej chwili nikt nie wiedział, czy nie stanie się najgorsze.

Rakieta na kilka minut przed upadkiem do oceanu, była widziana gołym okiem przez wielu obserwatorów znajdujących się na Półwyspie Arabskim. Nikt, oprócz Chińskiej Agencji Kosmicznej, nie miał pojęcia, jakie jeszcze niebezpieczne materiały mogą znajdować się w rakiecie. Niektórzy eksperci uważali nawet, że Państwo Środka miało kontakt z rakietą, ale celowo to ukrywało, by zastraszyć wrogie wobec siebie kraje.

Reklama

Według obliczeń, zagrożone były obszary północne w pasie od Nowego Jorku przez Madryt po Pekin, a w pasie południowym przez część Australii, Nową Zelandię i południowe Chile. Eksperci uważali, że najprawdopodobniej rakieta wpadnie do wód Oceanu Spokojnego, ale nikt nie dawał na to gwarancji.

Tymczasem stało się inaczej. Zamiast spaść do Pacyfiku, gdzie znajduje się cmentarzysko rakiet, pojazd spadł w nietypowe miejsce, czyli Ocean Indyjski. Nic groźnego się nie stało, ale naukowcy z NASA i ESA są zaniepokojeni rozwojem chińskiego przemysłu kosmicznego. Kraj ten zamierza coraz częściej wysyłać w kosmos rakiety Long March 5B, co oznacza, że takie sytuacje będą się powtarzały.

Nikt nie obiecuje, że następnym razem elementy rakiety o masie ponad 21 ton nie spadną na tereny niezamieszkałe. Chiny planują w tym roku jeszcze kilka razy wysłać z misjami swoją rakietę Long March 5B. Jedna z nich będzie polegała na umieszczeniu na orbicie kolejnego modułu dużej stacji kosmicznej.

Źródło: GeekWeek.pl/CNSA / Fot. Twitter

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy