Chiński Nowy Rok. 2024 to będzie Rok Smoka

10 lutego rozpocznie się Chiński Nowy Rok i będzie to rok Smoka. Co to oznacza? Jeśli wierzysz w silny wpływ gwiazd i planet na twoje życie, będzie to dobry czas m.in. na odważne inwestycje, a także na czerpanie korzyści ze swojej pozytywnej energii. Jaką moc na chiński Smok?

Co to jest Chiński Nowy Rok?

Podobnie jak w kulturze europejskiej, również w Chinach hucznie obchodzi się nadejście nowego roku - to jedno z najważniejszych świąt w tamtejszym kalendarzu. Wbrew pozorom to wydarzenie świętuje się nie tylko na terenie Chin - nadejście nowego chińskiego roku celebrują miliony ludzi na całym świecie. 

Dlaczego? To sposobność do poznania innej kultury, a poza tym każda okazja jest dobra, aby spotkać się z bliskimi czy snuć plany na przyszłość. Ponadto chińska astrologia jest pełna symboli, które oddają różne ludzkie charaktery. Ich interpretacja w kontekście własnego życia jest równie pociągająca co zanurzanie się w meandry horoskopu znanego w Europie.

Reklama

Kiedy wypada Chiński Nowy Rok w 2024?

Chiński Nowy Rok 2024 (zwany także Świętem Wiosny) przebiegnie pod znakiem Drewnianego Smoka i rozpocznie się 10 lutego 2024 roku. Dobrobyt i pomyślność zapewniane przez ten potężny symbol potrwają do 28 stycznia 2025 roku.

To na tyle istotna data, że niektóre wydarzenia w ramach celebracji chińskiego nowego roku zaczynają się już na kilka tygodni wcześniej. Natomiast główne obchody trwają zwykle ok. 15 dni. A jak kształtuje się kalendarz chiński na kolejne lata?

  • 2025 (Rok Drewnianego Węża) - od 29 stycznia 2025 do 16 lutego 2026,
  • 2026 (Rok Ognistego Konia) - od 17 lutego 2026 do 5 lutego 2027,
  • 2027 (Rok Ognistej Kozy) - od 6 lutego 2027 do 25 stycznia 2028,
  • 2028 (Rok Ziemnej Małpy) - od 26 stycznia 2028 roku do 12 lutego 2029,
  • 2029 (Rok Ziemnego Koguta) - od 13 lutego 2029 do 2 lutego 2030,
  • 2030 (Rok Metalowego Psa) - od 3 lutego 2030 do 22 stycznia 2030.

Jak widać, rozpoczęcie nowego roku w Chinach do zawsze data ruchoma.

Chiński Nowy Rok. Jakie zwierzę? 2024 to Rok Smoka

Na początku warto wspomnieć, że Chińczycy zmianom w kalendarzu księżycowym przypisują zwierzęce znaki zodiaku. Cykl tych symboli powtarza się co 12 lat. Taki patron dodatkowo zawsze wiąże się z jednym z następujących elementów:  

  • drewno,
  • ogień, 
  • ziemia, 
  • metal,
  • woda. 

Właśnie dlatego mówi się o nadchodzącym panowaniu Drewnianego Smoka.

Wschodni horoskop głosi, że jego patronat zapewnia spokój, porządek, harmonię i poczucie bezpieczeństwa. Smok nie kieruje się schematami, ale jednocześnie pilnuje reguł. Można się zatem spodziewać, że dotychczas nierozwiązane sprawy czy niewyjaśnione spory wreszcie dobiegną końca. Smok symbolizuje również siłę, energię i odwagę. Jest najsilniejszym chińskim zodiakiem, co pozytywnie nastraja na nadchodzące 12 miesięcy. 

Jakie wskazówki daje nam na ten czas opieka Drewnianego Smoka? 2024 rok będzie dobrym czasem na podejmowanie zdecydowanych działań, takich jak choćby zmiana pracy, podejmowanie większych inwestycji czy wejście w nowe relacje zawodowe albo prywatne.

Ile trwa Chiński Nowy Rok?

Wbrew europejskim przyzwyczajeniom, Nowy Rok Chiński nie trwa 365 czy 366 dni kalendarzowych. Ta różnica wynika z podporządkowaniu go kalendarzowi księżycowemu. Dzieli on rok na 12 miesięcy obejmujących 29 lub 30 dni. Zatem również ostateczna liczba dni przypadająca na dany rok będzie ruchoma.

Jak obchodzony jest Chiński Nowy Rok?

Obchody Chińskiego Nowego Roku stylem przypominają sylwestra świętowanego w kulturze zachodniej, choć pod względem skali zostawiają go daleko w tyle. Celebrowanie nadejścia nowego zwierzęcego patrona trwa znacznie dłużej, bo nawet kilka tygodni, a nie tylko jedną noc. 

Ten czas ludzie wykorzystują na liczne spotkania z rodziną i przyjaciółmi oraz na udział w wydarzeniach i happeningach przepełnionymi chińską kulturą. Święto Wiosny to okres barwnych parad, koncertów i widowisk. 

Obchody Chińskiego Nowego Roku to także doskonała okazja do przystrojenia ulic i budynków. Tradycyjne ozdoby często przedstawiają wizerunek zwierzęcia patronującego nadchodzącym miesiącom. Na zewnątrz króluje wówczas kolor czerwony, który przez Chińczyków uznawany jest za przynoszący szczęście. Poza tym wprowadza się w życie kilka okolicznościowych zwyczajów, które mają na celu zapewnić pomyślność na przyszłość. Oto one.

Rezygnacja z porządków

W Chinach sprząta się gruntownie przed rozpoczęciem obchodów Nowego Roku. Dobrą praktyką jest odłożenie porządków na czas przejściowy i zaniechanie ich podczas celebracji. We wschodnich wierzeniach panuje przesąd, że sprzątanie w tak symbolicznym czasie może "wymieść" szczęście z domu.

Powszechna życzliwość wobec siebie

Jeśli u progu nadchodzącego Nowego Chińskiego Roku dojdzie do kłótni lub wypowiedzenia przykrych słów wobec drugiej osoby, może to sprowadzić nieszczęście na osobę, która ich używa, i jej bliskich.

Unikanie kłótni i łez

Jeśli z nadejściem Roku Drewnianego Smoka wiążesz nadzieję na spokój, uważaj na konfrontacje z innymi i na poważniejsze kłótnie. Jeśli przetrwasz kilka świątecznych tygodni bez konfliktów, zwiększysz szansę na powodzenie w rozwiązywaniu problemów w 2024.

Unikanie odwiedzin u teściów 

Azjatyckie przesądy głoszą, że noworoczna wizyta u rodziców żony może przynieść nieszczęście w małżeństwie. Można się do nich udać dopiero w drugi dzień głównych obchodów Chińskiego Nowego Roku. 

Rezygnacja z zażywania lekarstw

Ma to zapobiegać chorobom w nadchodzącym roku. Do tej zasady nie stosują się rzecz jasna osoby, które chorują przewlekle. 

Zakaz ścinania i tłuczenia

W czasie obchodów Nowego Roku Chińskiego w Państwie Środka świeci pustkami w salonach fryzjerskich. Często są one w tym okresie po prostu zamykane. Wszystko z powodu wiary w to, że wszelkie cięcia i tłuczenie rzeczy może wówczas wywołać blokadę szczęścia i dobrobytu w nowym roku.

Co ciekawe, poza samym zwierzęcym zodiakiem i jego symboliką, każdy kolejny chiński rok ma swoje motto. Na nadchodzący 2024 rok brzmi ono następująco: Bądź jak woda - przystosowuje się do każdego naczynia, a może zniszczyć skałę. Warto o nim pamiętać!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiński Nowy Rok | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy