Deszcz kosmicznych skał zbombardował powierzchnię Marsa. Oto efekty tego wydarzenia

Astronomowie na co dzień przeglądają setki obrazów satelitarnych powierzchni Czerwonej Planety, które przesyłane są na Ziemię przez orbitery. Dzięki nim udało się odkryć ślady masowego bombardowania.

Na obszarze Noachis Terra pojawiło się sporo kraterów uderzeniowych. Są one dobrze widoczne na zdjęciach z 2016 roku, ale już na tych z 2009 roku w tym miejscu nie ma żadnych ich śladów. Naukowcy z University of Arizona są pewni, że wydarzenie to miało miejsce całkiem niedawno. Musiało do niego dojść w ciągu ostatnich 7 lat.

Najprawdopodobniej w szczątkową atmosferę Czerwonej Planety wpadła masywna planetoida pochodząca z otchłani Układu Słonecznego. W trakcie przelotu przez atmosferę rozgrzała się i znajdujące się wewnątrz niej gazy rozerwały ją na kilka mniejszych skał. Następnie uderzyły one w powierzchnię, a dziś możemy zobaczyć efekt tego wydarzenia w formie aż 21 jasnych kraterów.

Reklama

Co najciekawsze, chociaż w tych latach eksplorowało powierzchnię Marsa kilka robotów, a po orbicie krążyły sondy kosmiczne, świat astronomii nie miał najmniejszego pojęcia, co rozegrało się na niebie nad obszarem Noachis Terra. To w piękny i obrazowy sposób pokazuje, jak wciąż niewiele wiemy o tym globie wygląda, który jak jałowa pustynia, a jednak staje się miejscem kosmicznych zdarzeń.

Deszcz kosmicznych skał zbombardował powierzchnię Marsa. Efektem tego jest 21 kraterów. Fot. NASA/JPL/University of Arizona.

Obrazy kraterów przesłała na Ziemię sonda Mars Reconnaissance Orbiter. Leżą one w odległości ok. 7 metrów od siebie, na obszarze o średnicy 305 metrów. Astronomowie tłumaczą, że kosmiczne skały przemierzają Układ Słoneczny od miliardów lat i większość z nich jest mocno zniszczona przez kosmiczne zderzenia, dlatego mogą szybko rozpaść się podczas wejścia w atmosferę planet.

Chociaż Mars nie jest zamieszkały i takie kosmiczne zdarzenia tak naprawdę nie mają większego znaczenia, to jednak uderzenia kosmicznych skał w powierzchnię ciał niebieskich jest dość rzadkim zjawiskiem. Większość kraterów, którymi usłany jest np. nasz Księżyc lub właśnie Mars powstało miliardy lat temu, gdy globy te się formowały.

21 kraterów znajdujących się na obszarze Noachis Terra z bardzo bliska. Fot. NASA/JPL/University of Arizona.

Przypomnijmy, że w styczniu ubiegłego roku świat obiegła sensacyjna wiadomość o odkryciu na Marsie dużego krateru, który powstał tam w ciągu ostatniego roku (). Przybysz z kosmosu odmienił oblicze marsjańskiego krajobrazu obszaru czapy lodowej leżącej w okolicach południowego bieguna planety. Uderzenie skały doprowadziło do odparowania pokrywającego obszar suchego lodu i wzniesienia w powietrze powierzchniowego pyłu, który utworzył pięknych wzór, tak charakterystyczny dla tego typu zdarzeń.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA/JPL

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy