Dziwna świecąca spirala ukazała się nad Alaską

Mieszkańcy mroźnej Alaski byli ostatnio świadkami niecodziennego zjawiska. Wysoko na niebie pojawiła się dziwna świecąca spirala na tle falującego, zielonego światła. Co więcej, poruszała się z dużą prędkością po niebie.

Fotograf Todd Salat od lat uwiecznia zjawiska pojawiające się na niebie. Często spędza długie godziny na tym, aby uchwycić jak najlepiej pojawiające się zorze polarne. Jednak tym razem udało mu się sfotografować coś więcej. Na zielonym, falującym tle zorzy polarnej ukazała się jasna spirala poruszająca się z dużą prędkością po niebie

Reklama

Tajemnicza świecąca spirala

Dzięki temu, że Todd był przygotowany, możemy teraz podziwiać zrobione przez niego niesamowite zdjęcie niecodziennego zjawiska. Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy mieszkańcy Alaski mogli oglądać spiralny pokaz na niebie. I ma to swoje bardzo proste wytłumaczenie.

Otóż kilka godzin przed pojawieniem się wzoru, w Kalifornijskiej Bazie Sił Kosmicznych Vandenberg, firma SpaceX po raz kolejny wystrzeliła swoją rakietę Falcon 9 transportującą dziesiątki satelitów w ramach misji Transporter-7. Podczas misji wyniesione zostało kilkadziesiąt mikrosatelitów oraz cubesatów. 

Rakieta SpaceX

Space X po raz pierwszy w tym locie wykorzystała nowy system dyszy silnika MVac w drugim stopniu rakiety. Wiąże się to ze zmniejszeniem kosztów, ułatwieniem produkcji, a co za tym idzie, większą liczbą lotów w ciągu roku.  Po wystartowaniu rakiety, górny stopień Falcona 9 odłączył się i kontynuował podróż na orbitę, podczas gdy pierwszy stopień wrócił bezpiecznie na ziemię

Gdy górna część zakończyła swoją misję, zaczęła schodzić na Ziemię po spirali. W międzyczasie wypuszczone zostały do atmosfery resztki paliwa, natomiast para wodna zawarta w gazach zamarzła, tworząc maleńkie kryształki odbijające światło. Zjawisko to spotykane jest od lat w związku ze startami rakiet. Co więcej, błękitna spirala tworzy naprawdę oszałamiające widowisko, entuzjaści nocnego nieba z niecierpliwością czekają na kolejne spektakle. W związku z tym, że komercyjne loty kosmiczne staja się coraz powszechniejsze, możemy się spodziewać w niedługim czasie kolejnych świecących kosmicznych spirali.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SpaceX | Falcon 9 | Rakieta | Zorza polarna | Alaska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy