Zorza polarna

Wtorek, 16 stycznia 2024 (12:11) Aktualizacja Piątek, 15 marca 2024 (14:13)
Zorza polarna to jedno z najbardziej efektownych zjawisk świetlnych. W czasie jej występowania, zaobserwować można swoisty taniec świateł na niebie, występujący przeważnie w okolicach obszarów polarnych Ziemi, głównie za kołami podbiegunowymi.
Zorza polarna - najważniejsze informacje
Zorza polarna. /123RF/PICSEL

Zorza polarna - najważniejsze informacje

Jak powstaje zorza polarna? 

Zjawisko zorzy polarnej powstaje, gdy naładowane wiatrem słonecznym cząsteczki integrują się z gazami w atmosferze, a zwłaszcza z tlenem i azotem. 

Następnie cząsteczki kierowane są przez pole magnetyczne Ziemi, wnikając ostatecznie do atmosfery w okolicach biegunów, gdzie emitują różnobarwne światło.
 
W zależności od tego, gdzie występuje zorza polarna, nazywana jest w dwojaki sposób.

Zorza polarna północna i południowa

Zorza polarna północna (aurora borealis) to zjawisko, które występuje na półkuli północnej, natomiast zorza polarna południowa (aurora australis) występuje na półkuli południowej.

I południowa, i północna potrafią zaprezentować niezwykły spektakl, podczas którego obserwatorzy podziwiać mogą serię migoczących barw w odcieniach: różu, czerwieni, zieleni i fioletu.

Zorza polarna w Polsce

Polska nie jest krajem, w którym zorza polarna występuje powszechnie. Natomiast istnieją miejsca, w których można było ją zaobserwować.

Najlepszym miejscem do obserwacji w naszym kraju są tereny północno-wschodnie, szczególnie blisko Biebrzańskiego Parku Narodowego czy Suwalskiego Parku Krajobrazowego. 

Gdzie jechać, żeby zobaczyć zorzę polarną?

Osoby, które marzą o tym, aby zobaczyć zjawisko zorzy polarnej, wybierają Norwegię, Finlandię, Islandię, Grenlandię czy Kanadę. 

Zdarza się, że zjawisko to pojawia się również w Polsce. Najczęściej zorze zauważyć można nad Morzem Bałtyckim. 
 
Zjawisko zorzy polarnej nie jest ograniczone do występowania wyłącznie na naszej planecie. Podobne efekty zaobserwowano również na innych planetach, takich jak: Jowisz, Saturn czy Mars. Jednak każda z tych zorzy jest na swój sposób wyjątkowa i odróżnia się od tych, które występują na Ziemi.

Temat Zorza polarna znajdziesz również w serwisie:

Zorza polarna - Wiadomości