Zorza polarna w Polsce. Internet zalały zdjęcia
Zorza polarna w Polsce nie jest zjawiskiem, które można oglądać zbyt często. Jednak noc ze środy na czwartek dostarczyła spektakularnych widoków, które zawdzięczamy burzy magnetycznej o skali G4. Tym razem zorza polarna była widoczna od Bałtyku po Podkarpacie. W sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć, którymi podzielili się internauci.

Zorza polarna w naszym kraju należy do rzadkości, ale w ostatnim czasie mamy okazję oglądać ją w Polsce coraz częściej. Spowodowane to jest większą aktywnością Słońca, które znajduje się w maksimum 11-letniego cyklu. Spektakularne widoki dostarczyła burza magnetyczna, która była efektem ubocznym rozbłysków, do których doszło na naszej gwieździe w ubiegły weekend.
Zorza polarna widoczna w niemal całej Polsce
Słońce wygenerowało w weekend dwa koronalne wyrzuty masy, które były skierowane w naszą stronę. To sprawiło, że rozpędzone cząstki z naszej gwiazdy zaczęły lecieć w kierunku Ziemi. Kilka dni później doprowadziły do burzy magnetycznej, którą prognozowano na początku tygodnia.
Prognozy nie zawiodły. Ziemię nawiedziła burza magnetyczna o w skali G3, ale momentami osiągnęła poziom G4. To zapewniło spektakularne widoki na nocnym niebie. Tym razem zorza polarna była widoczna w niemal całej Polsce, co potwierdzają zdjęcia udostępniane przez internautów z kraju.
Spektakularną grę świateł udało się uchwycić od Bałtyku aż po Podkarpacie. Było to możliwe za sprawą sprzyjających warunków pogodowych, bo w dużej części kraju po pochmurnym wtorku rozpogodziło się i to sprawiło, że można było oglądać zorze polarne.
Już wcześniej prognozowano, że tak dobrych warunków do obserwowania zorzy polarnej w Polsce nie było od kilku miesięcy. Noc ze środy na czwartek nie zawiodła. Wystarczy tylko spojrzeć na załączone w artykule zdjęcia, które udostępnili internauci z różnych zakątków kraju.
Jak oglądać zorzę polarną?
Chcąc doświadczyć tego zjawiska własnymi oczami, trzeba przede wszystkim wiedzieć, kiedy ono wystąpi. Stosowne alerty związane z burzami magnetycznymi pojawiają się najczęściej na kilka dni przed wystąpieniem zorzy polarnej. Prognozy stają się bardziej szczegółowe bliżej samego wydarzenia.
Obserwacje najlepiej prowadzić poza miastem, które jest zanieczyszczone sztucznym oświetleniem i to utrudnia podziwianie zjawiska. Jeśli nie planujemy oddalać się zbyt daleko od miejsca zamieszkania, to najlepiej udać się w kierunku północnym. Dlaczego tam? W tym miejscu horyzont nie będzie przesłaniany smogiem świetlnym.
Zorza polarna to zjawisko, które najczęściej występuje w okolicach biegunów ziemskich, ale można je czasem oglądać także na innych szerokościach geograficznych. Gra świateł następuje w momencie, gdy rozpędzone cząstki ze Słońca wchodzą w reakcję z górną częścią atmosfery planety. W zależności od typu oddziaływania można zobaczyć różne kolory zorzy.