Ciekawe zjawiska astronomiczne w 2025 roku. Mikroksiężyc, Perseidy i więcej
W nadchodzących miesiącach 2025 roku każdy miłośnik astronomii znajdzie coś dla siebie na niebie. Od mikroksiężyców i superksiężyców przez zaćmienia po roje meteorów jak Perseidy, każdy miesiąc obfituje w jedyne w swoim rodzaju zjawiska. Powinniśmy przygotować się na piękne spektakle, które natura przygotowała dla nas tego roku.

Sobotnia pełnia Księżyca będzie wyjątkowo... mniejsza. Zjawisko, które nazywamy mikroksiężycem. Występuje, kiedy Księżyc znajduje się w punkcie najbardziej oddalonym od Ziemi. Jest to więc zjawisko przeciwne do superksiężyca, kiedy to wydaje się, jakby nasz srebrny satelita był nieco większy.
Kiedy obserwować mikroksiężyce i superksiężyce?
Superksiężyce i mikroksiężyce zdarzają się kilka razy w roku, kiedy faza pełni Księżyca zbiega się z jego orbitą. Kolejny mikroksiężyc będzie widoczny w maju, natomiast superksiężyce w tym roku będą aż trzy: w październiku, listopadzie i grudniu.
Ciekawe zjawiska astronomiczne w 2025 roku
W marcu tego roku można było zaobserwować całkowite zaćmienie księżyca, które nadało mu miedziano-czerwony kolor.
Jeszcze w kwietniu, w nocy z 22 na 23 dnia miesiąca, do zaobserwowania będzie rój meteorów Lirydy. Są dość szybkie, ich prędkość wynosi 49 km/s, jednak przy ładnej pogodzie możemy je obserwować z terenu Polski.
W sierpniu na niebie pojawią się Perseidy, czyli roje meteorów, słynące z intensywności i jasnych "spadających gwiazd". Największe ich skupisko przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. W grudniu natomiast będziemy mogli zobaczyć Geminidy, których maksimum wystąpi w nocy z 13 na 14 grudnia.
Całkowite zaćmienie Księżyca wystąpi 8 września około godziny 18:11 i w tym czasie Księżyc będzie znajdował się całkiem blisko naszej planety, co będzie spektakularnie wyglądać.
Jedno zaćmienie Słońca w tym roku już miało miejsce, 29 marca o godzinie 11:28 było widoczne w całej Polsce. Całkowite zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 21 września, jednak doświadczą go jedynie mieszkańcy południowej Australii oraz na Pacyfiku, Atlantyku i Antarktydzie.
25 lipca Pluton znajdzie się w opozycji do Słońca - czyli będzie najlepiej widoczny na nocnym niebie, dlatego jest to świetna okazja do odkurzenia swojego teleskopu. 21 września ok. godziny 05:46 Saturn osiągnie opozycję, a dwa dni później, 23 września o godzinie 12:54, dołączy do niego Neptun.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!