Kiedy pełnie, zaćmienia i deszcze meteorów w 2025 roku?
Oprac.: Agnieszka Boreczek
W 2025 roku warto patrzeć w niebo! Będzie się działo, bo przed nami wiele ekscytujących i spektakularnych pokazów na czele z księżycem, gwiazdami i zaćmieniem słońca. Na pewno nie braknie emocji, ale trzeba wiedzieć, kiedy konkretnie oczekiwać kolorowych pokazów. Najbliższy, czyli Wilczy Księżyc już niebawem!
Spis treści:
Pełnie Księżyca w 2025 roku
Każdego miesiąca możemy podziwiać pełnię Księżyca, która od wieków fascynuje ludzi na całym świecie. Nazwy pełni są przypisane według tradycji, często związanych z naturą i sezonowością, wywodzą się z wierzeń rdzennych plemion. Kiedy będziemy mogli obserwować pełnię Księżyca w 2025 roku?
- 13 stycznia – Wilczy Księżyc
- 12 lutego – Śnieżny Księżyc
- 14 marca – Robaczy Księżyc
- 12 kwietnia – Różowy Księżyc
- 12 maja – Kwiatowy Księżyc
- 11 czerwca – Truskawkowy Księżyc
- 10 lipca – Księżyc Bucka
- 9 sierpnia – Jesiotrowy Księżyc
- 7 września – Kukurydziany Księżyc
- 6 października – Księżyc Żniwiarzy
- 5 listopada – Bobrowy Księżyc
- 4 grudnia – Zimny Księżyc
Zaćmienia Słońca i Księżyca w 2025 roku
W 2025 roku czekają nas dwa częściowe zaćmienia Słońca i dwa całkowite zaćmienia Księżyca, dlatego też ten rok okaże się szczególnie ciekawy dla obserwatorów nieba.
Częściowe zaćmienia Słońca
- 29 marca – widoczne w Europie, Azji, Afryce oraz obu Amerykach.
- 21 września – dostrzegalne w Australii, na Antarktydzie i w niektórych rejonach Pacyfiku.
Podczas częściowego zaćmienia Księżyc przysłania jedynie część tarczy słonecznej, tworząc ciekawy kształt sierpa.
Całkowite zaćmienia Księżyca
- 13–14 marca – widoczne w Europie Zachodniej, Azji, Australii, Ameryce Północnej i Południowej oraz na Antarktydzie.
- 7–8 września – dostrzegalne w Europie, Azji, Australii, Afryce, na Alasce oraz w części Ameryki Południowej.
Podczas całkowitego zaćmienia Księżyc przyjmuje czerwonawy odcień, znany jako „krwawy Księżyc” (nazwę wymyślili Indianie, którzy w tym czasie wyruszali na krwawe polowania na zwierzęta). Efekt ten jest wynikiem rozpraszania światła słonecznego przez atmosferę Ziemi, co przypomina barwy zachodu słońca. Częściej jednak mamy do czynienia z ciemnym, jakby przydymionym księżycem, co jest efektem ustawienia się w jednej linii trzech ciał niebieskich - Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, a ten ostatni przechodzi w cień naszej planety.
Deszcze meteorów w 2025 roku
Meteorowe widowiska to jedne z najbardziej magicznych wydarzeń, które przyciągają zarówno amatorów, jak i profesjonalistów czy pasjonatów zjawisk na niebie. To konkretnie polega na przechodzeniu Ziemi przez rój okruchów kosmicznej materii, który jest dość gęsty i intensywnie się przemieszcza. Tak wygląda kalendarz deszczów meteorów w 2025 roku:
- Kwadrantydy: 3 stycznia
- Lirydy: 21–22 kwietnia
- Eta Akwarydy: 3–4 maja
- Delta Akwarydy Południowe: 29–30 lipca
- Alfa Kaprikornidy: 29–30 lipca
- Perseidy: 12–13 sierpnia
- Drakonidy: 8–9 października
- Orionidy: 22–23 października
- Taurydy Południowe: 3–4 listopada
- Taurydy Północne: 8–9 listopada
- Leonidy: 16–17 listopada
- Geminidy: 12–13 grudnia
- Ursydy: 21–22 grudnia
Najważniejsze wydarzenia meteorowe
- Perseidy (12–13 sierpnia) – uważane za jeden z najbardziej spektakularnych deszczy meteorów, oferują do 100 spadających gwiazd na godzinę.
- Geminidy (12–13 grudnia) – spektakularne widowisko, znane z jasnych i wolno poruszających się meteorów, którymi zdążysz nacieszyć oczy.
Jak najlepiej oglądać spektakle na niebie?
Wiesz już, kiedy warto spojrzeć w górę, aby obejrzeć wspaniałe, wielobarwne i dynamiczne zjawiska na niebie, tak inne od tego, co widzimy na co dzień. Aby w pełni cieszyć się tymi wydarzeniami, należy jednak znaleźć odpowiednie miejsce - koniecznie z dala od miejskich świateł, najlepiej na obszarach wiejskich lub w górach.
Ważna jest też godzina wystąpienia zjawiska i pogoda, jaka będzie towarzyszyć nam danego dnia (ale na nią nie będziemy mieć wpływu). Koniecznie uzbrój się w cierpliwość. Wyczekiwanie na najlepsze momenty wymaga czasu, więc zabierz wygodne krzesło i ciepły koc.