Raz na 80 lat. Niezwykle rzadkie zjawisko na niebie

Fani astronomii będą mieli nie lada okazję podziwiać na niebie rzadkie zjawisko. Taka możliwość natrafia się raz na blisko 80 lat. Ostatni raz obiekt widziano w lutym 1946 r. Gdzie na niebie można będzie zobaczyć system gwiazd T Corona Borealis, który jest od nas oddalony o kilka tysięcy lat świetlnych?

T Corona Borealis raz na 80 lat. Niezwykle rzadkie zjawisko na niebie.
T Corona Borealis raz na 80 lat. Niezwykle rzadkie zjawisko na niebie.123RF/PICSEL

Na nocnym niebie często podziwiamy te same gwiazdy, ale czasem pojawiają się nowe obiekty, których zazwyczaj nie widać. Początek stycznia ma przynieść nowy system gwiazd, który można będzie podziwiać tylko przez kilka dni. Potem zniknie na kilkadziesiąt lat. Tym rzadkim obiektem jest T Corona Borealis.

System gwiazd T Corona Borealis dostrzeżony w 1946 roku

Zacznijmy od tego, że T Corona Borealis po raz ostatni widziano w lutym 1946 r. Dostrzegł go 15-letni chłopiec Michael Woodman z Wielkiej Brytanii. Była to nowa, czyli eksplozja gwiazdy, która sprawiła, że jasność obiektu znacząco się zwiększyła. Dzięki temu można go było dostrzec na niebie gołym okiem, choć trwało to tylko chwilę. Dzień później napisał o odkryciu do Astronomer Royal.

Była to konstelacja Korony Północnej, ale w pierścieniu Korony druga gwiazda od dołu była jasna – bardzo jasna. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem
– wyjaśnił po latach Michael Woodman.

T Corona Borealis ponownie można będzie podziwiać na niebie i jest to bardzo rzadkie zjawisko. Trzeba jednak się pospieszyć, bo obiekt stanie się widoczny tylko przez kilka dni. Potem zniknie na kolejne długie lata, aby rozbłysnąć ponownie w przyszłym wieku.

Czym jest system gwiazd T Corona Borealis?

T Corona Borealis (w skrócie T Cor Bor) to system składający się z dwóch gwiazd oddalonych od Ziemi o niespełna 3 tys. lat świetlnych. Tworzą go biały karzeł, czyli martwa gwiazda, która znajduje się w kosmicznym tańcu ze znacznie większym czerwonym olbrzymem. Ten drugi obiekt zbliża się do własnego końca.

Znacznie większa jasność powodowana jest przez zjawisko zwane nową. Nie jest to rzadki widok, ale powtarzające się nowe już tak. W naszej galaktyce znanych jest tylko około 10 źródeł tego typu rozbłysków. Same systemy gwiazd podwójnych w Drodze Mlecznej są bardzo powszechne.

Gdzie oglądać na niebie rzadkie zjawisko?

Pewnie zastanawiacie się, gdzie można dostrzec T Corona Borealis? Najpierw należy zlokalizować Wielką Niedźwiedzicę i poszukać w pobliżu Arktura, czyli czwartą najjaśniejszą gwiazdę na nocnym niebie, która znajduje się w gwiazdozbiorze Wolarza. Później należy skierować wzrok w kierunku zachodnim, gdzie jest Korona Północna.

Korona Północna składa się z siedmiu gwiazd i to w tym miejscu pojawi się nowy obiekt, który rozbłyśnie. Warto pamiętać, że zjawisko jest rzadkie i będzie je można podziwiać przez około pięć dni. Potem zacznie zanikać.

Początkowo T Corona Borealis można będzie dostrzec gołym okiem, ale potem już tylko przez lornetkę lub teleskop. Normalnie jasność T Cor Bor ma magnitudę 10, co uniemożliwia oglądanie bez dodatkowego sprzętu.

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas