Dwa zaćmienia Księżyca w 2025 roku. Oba widoczne w Polsce
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Dla wszystkich miłośników astronomii 2025 rok zapowiada się niezwykle ekscytująco. Dwa zaćmienia Księżyca - 14 marca i 7 września, to doskonała okazja do obserwacji naszego naturalnego satelity. Miłośnicy nocnego nieba, szykujcie teleskopy. Oba zjawiska będą widoczne w Polsce.
Spis treści:
Co to jest zaćmienie Księżyca?
Zaćmienie Księżyca uważane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących zjawisk astronomicznych. Dochodzi do niego, gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem. Te trzy ciała niebieskie są w jednej linii, przez co Ziemia zaczyna rzucać cień na swojego naturalnego satelitę.
W tym czasie do Księżyca nie dociera światło słoneczne. Efektem tego jest zmiana odcienia i widoczności Srebrnego Globu. Jego tarcza stopniowo ciemnieje, może stawać się jeszcze bardziej szara, a nawet krwawoczerwona. Wszystko będzie zależeć od tego, z jakim zaćmieniem mamy do czynienia.
Istotny jest fakt, że do zaćmienia Księżyca może dojść tylko i wyłącznie w czasie pełni. Nie oznacza to jednak, że przy każdej pełni będziemy mogli obserwować zjawisko zaćmienia. Do tego konieczne jest konkretne ułożenie na niebie Ziemi, Słońca i Księżyca.
Rodzaje zaćmień Księżyca
Zawsze, gdy nasza planeta będzie rzucać cień na Księżyc, będziemy mówili o zjawisku zaćmienia. Natomiast nie zawsze będą one wyglądać tak samo.
W zależności od tego, w jakim ustawieniu znajdą się Ziemia, Słońce i Księżyc, możemy rozróżnić następujące zaćmienia Księżyca:
- całkowite,
- częściowe,
- półcieniowe.
Do całkowitego zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy nasz satelita znajdzie się w cieniu Ziemi w całości. Wtedy tarcza obserwowanego ciała niebieskiego staje się ciemna. Może także przybrać barwy czerwonawe i pomarańczowe.
Podczas częściowego zaćmienia Księżyca cień Ziemi przykryje tylko część Księżyca, a reszta jego widocznej tarczy pozostanie w półcieniu. Na skutek tego tylko fragment Srebrnego Globu będzie dobrze widoczny, a pozostała część będzie zasłonięta. Można wtedy odnieść wrażenie, że ziemski satelita znajduje się właśnie w pierwszej lub trzeciej kwadrze, pomimo trwania pełni.
Półcieniowe zaćmienie Księżyca jest najmniej zauważalnym rodzajem tego zjawiska. Mówimy o nim, gdy Księżyc przechodzi przez półcień Ziemi, bez wchodzenia w jej cień. W takim przypadku to ciało niebieskie z naszej perspektywy delikatnie ściemnieje, a jego barwa będzie niejednorodna. Dla niewprawionych obserwatorów taka różnica może być nawet niewidoczna.
Zaćmienia Księżyca w 2025 roku. Czy zobaczymy je w Polsce?
W 2025 roku na niebie będzie można zaobserwować dwa zaćmienia Księżyca i oba będą widoczne w Polsce. Podczas każdego z nich tarcza naszego satelity zostanie całkowicie przykryta cieniem Ziemi. Kiedy dokładnie przygotować się na zjawiska?
Pierwsze zaćmienie Księżyca będzie mieć miejsce w piątek 14 marca 2025 roku. Choć jest to zaćmienie całkowite, to w Polsce widoczna będzie jedynie faza półcieniowa. Od godziny 6:00 Księżyc zacznie robić się ciemniejszy, a jego barwa będzie przygaszona.
Na kolejne zaćmienie Księżyca poczekamy do niedzieli 7 września 2025 roku i tu efekt będzie o wiele bardziej spektakularny. Tego dnia będzie można podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca. Do kompletnego zacienienia tarczy dojdzie w Polsce o godzinie 20:13. Zjawisko będzie zauważalne gołym okiem, ale tutaj również opłaci się sięgnięcie po przyrządy do oglądania nieba.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!