Księżyc bogaty w cenny surowiec. Na Ziemi kosztuje fortunę
Księżyc ma pewne zasoby, których brakuje na Ziemi. Do nich z pewnością zalicza się hel-3. Problem jednak w tym, że nie istnieją rozwiązania, które pozwoliłyby na jego efektywne pozyskiwanie i dostarczanie na naszą planetę. Możliwe, że wkrótce to ulegnie zmianie, co planują Japończycy. Być może tak rozpocznie się księżycowe górnictwo?
Księżyc skrywa zasoby, których na Ziemi jest niewiele. Na razie górnictwo na Srebrnym Globie znajduje się na etapie planowania. Do wyścigu postanowili dołączyć Japończycy z firm ispace oraz Magna Petra, które nawiązały współpracę mającą na celu opracowanie metody pozyskiwania i dostarczania cennego surowca.
Księżyc jest bardzo bogaty w hel-3
Wspomnianym zasobem jest hel-3. Izotop powstaje w wyniku fuzji jądrowej na Słońcu. Ziemia ma magnetosferę, która skutecznie go odbija. Dlatego występuje na naszej planecie w bardzo małej ilości, a jeden gram kosztuje fortunę. Inaczej sytuacja wygląda na Księżycu.
Srebrny Glob pozbawiony jest magnetosfery, którą ma Ziemia i to powoduje, że jest bogaty w stabilny izotop helu. Uczeni twierdzą, że może on wywołać rewolucję w energetyce. Na Księżycu jest go tak dużo, że mógłby dostarczać energię dla całej ludzkości przez lata.
Japończycy z ispace i Magna Petra chcą pozykiwać hel-3
Planów związanych z pozyskiwaniem helu-3 z Księżyca jest sporo. Myślą o tym różne firmy. Do wyścigu po cenny surowiec postawiły dołączyć ispace oraz Magna Petra. Obie spółki podpisały list intencyjny, w którym opisano zasady współpracy przy opracowaniu metody związanej z wydobywaniem zasobu oraz dostarczaniem go na naszą planetę.
ispace to japońska firma, która w niedługim czasie planuje wystrzelić w kosmos lądownik księżycowy o nazwie Resilience. Ma on wylądować na powierzchni Srebrnego Globu i wypuścić mały łazik Tenacious. Zadaniem tej drugiej maszyny jest wykazanie możliwości do poruszania się po Księżycu oraz pobierania z jego powierzchni próbek. Start misji planuje się obecnie najwcześniej na styczeń 2025 r.
W dalszej perspektywie ispace oraz Magna Petra chcą wykorzystać wspólne doświadczenia w celu opracowania metody pozyskiwana helu-3 na Księżycu oraz jego dostarczania na Ziemię.
Oczywiście nie ma pewności, że to właśnie te firmy wygrają wyścig o księżycowy hel-3. Nad podobnymi rozwiązaniami pracują także inne narody, w tym Amerykanie i Chińczycy. Ci drudzy wykazują coraz większe zainteresowanie Srebrnym Globem, czego dowodzą ostatnie misje realizowane przez Państwo Środka oraz te, które są dopiero na etapie planowania.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!