Dwa jasne błyski zauważono na Księżycu. Znamy przyczynę!
Niebo w grudniowe noce potrafi zachwycić swą widowiskowością. Szczególnie gdy spadające Geminidy tworzą na niebie barwne świetlne smugi. Okazuje się jednak, że nie trafiają one tylko w Ziemię, ale także w powierzchnię naszego naturalnego satelity. Takie właśnie zjawiska udało się uchwycić Daichiemu Fujii, japońskiemu astronomowi, którego praca przynosi coraz więcej ciekawych materiałów.
Daichi Fujii, astronom i kurator Muzeum Miasta Hiratsuka, zafascynowany nocnym niebem, zarejestrował niedawno niezwykłe zjawisko. 8 grudnia, w godzinach 19:41 i 22:34 czasu lokalnego, jego teleskopy uchwyciły jasne błyski na powierzchni Księżyca. Według relacji astronoma błyski te są najpewniej efektem uderzeń meteorytów pochodzących z roju Geminidów – jednego z najbardziej spektakularnych corocznych deszczów meteorów, którego szczyt aktywności nastąpi 14 grudnia.
Warto wspomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy Geminidy miały styczność z naszym naturalnym satelitą. Badania NASA z 2015 roku wskazują, że w latach 2006 i 2010 z Księżycem zderzyło się odpowiednio 19 i 21 meteorytów z tego roju.
Czym charakteryzuje się rój Geminidów?
Geminidy to zjawisko, które co roku rozświetla nocne niebo w połowie grudnia. Powstają one dzięki asteroidzie 3200 Phaethon, odkrytej w 1983 roku przez satelitę Infrared Astronomical Satellite. Ostatnie badania przeprowadzone przez misję NASA i ESA wykazały, że Phaethon posiada ogon nie z typowego pyłu, jak wcześniej sądzono, lecz z sodu, co sprawia, że meteory pochodzące od niej charakteryzują się nietypowym kolorem podczas spalania w ziemskiej atmosferze.
Ziemskie obserwacje Geminidów są niezwykle widowiskowe. Na ciemnym, bezchmurnym niebie meteory wyglądają one niczym “kosmiczne fajerwerki”, a najlepszy moment na ich oglądanie rozpoczyna się między godziną 21, a 22, oczywiście po zaadaptowaniu wzroku do ciemności.
Inne niezwykłe obserwacje Fujii
To nie pierwszy raz, kiedy Daichi Fujii zachwycił świat swoimi odkryciami. W zeszłym roku udało mu się uchwycić podobny błysk na Księżycu, również spowodowany przez uderzenie meteorytu. Co więcej, jego teleskopy zarejestrowały także pracę lasera z satelity ICESat-2, należącego do NASA, co potwierdził później zespół naukowy tej misji.
Czy to na pewno Geminidy?
Choć wiele wskazuje na to, że uchwycone przez Fujii błyski są efektem uderzeń Geminidów, naukowcy nie są tego w 100 proc. pewni. American Meteor Society potwierdza, że kierunek uderzenia zgadza się z trajektorią obiektów z tego roju, jednak konieczne są dalsze analizy.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!