Często zapominamy, że w Dolinie Kościeliskiej znajdziemy tak klimatyczne schronisko
Z dala od zgiełku Zakopanego, w górnej części Doliny Kościeliskiej, leży jedno z najbardziej klimatycznych schronisk w Tatrach. Ornak to nie tylko baza wypadowa na Czerwone Wierchy i Smreczyński Staw - to miejsce z charakterem, architekturą i historią. Idealne na spokojny odpoczynek i ambitną wędrówkę.

W górnej części Doliny Kościeliskiej (na Małej Polance Ornaczańskiej), z dala od zgiełku Zakopanego, na wysokości 1100 metrów n.p.m. znajduje się jedno z bardziej urokliwych tatrzańskich schronisk. Mowa o obiekcie PTTK na Hali Ornak imienia Walerego Goetla - geologa, działacza PTT i zasłużonego popularyzatora ochrony przyrody w Polsce. Jego tablica pamiątkowa do dziś znajduje się wewnątrz budynku. Otoczone gęstym lasem pod ścisłą ochroną z widokiem na Kominiarski Wierch, Bystrą oraz Błyszcz, stanowi wygodną bazę wypadową w Tatry Zachodnie. To miejsce nie tylko dla doświadczonych wędrowców, ale i dla rodzin (także z małymi dziećmi) szukających bezpiecznego kontaktu z górską przyrodą.

Cisza, spokój i nowozakopiański styl
Schronisko zostało wybudowane w latach 1947-1948 według projektu Anny Górskiej. Choć młodsze od niektórych tatrzańskich obiektów, doskonale wpisuje się w tradycję. To budynek utrzymany w stylu zakopiańskim, a właściwie (według części źródeł) nowozakopiańskim. Ten kierunek architektoniczny, wywodzący się z inspiracji Stanisława Witkiewicza, łączy góralską formę z funkcjonalnością i dekoracyjnymi detalami.


Charakterystyczne są tu drewniane ściany, strome dachy i zdobienia inspirowane góralskim rzemiosłem. Styl ten, rozwijany na przełomie XIX i XX wieku miał być wyrazem odrębności kulturowej Podhala.

Schronisko oferuje 48 miejsc noclegowych w pokojach od 2 do 8-osobowych. Na miejscu działa całodzienne wyżywienie, dostępna jest kuchnia turystyczna, biblioteczka, suszarnia oraz miejsce do naprawy sprzętu. Dla turystów z plecakami jest dobra wiadomość: można je zostawić w przechowalni i wybrać się na lekko na jedną z wielu okolicznych tras.
Trasy ze schroniska. Brama do Tatr Zachodnich
Do schroniska prowadzi zielony szlak dnem Doliny Kościeliskiej z Kir. To klasyczna trasa spacerowa, którą można pokonać w około 1 godz. 30 min, choć zimą i latem wiele osób korzysta z góralskich dorożek lub sań do Polany Pisanej (stamtąd do schroniska już tylko 30 minut piechotą).
Z Hali Ornak można wybrać się w kilka interesujących kierunków. Jedną z ciekawszych opcji jest zielony szlak przez Dolinę Tomanową, który prowadzi aż na Ciemniak należący do masywu Czerwonych Wierchów. Po drodze przechodzi się przez Rozdroże w Tomanowej, do którego dotrzemy w około 1 godz. 30 min. Powrót zajmie nieco mniej - ok. 1 godz. 10 min. To trasa dla tych, którzy chcą poczuć przedsmak wysokogórskiej wędrówki.
Dla osób szukających krótszych i bardziej spokojnych spacerów świetnym wyborem będzie czarny szlak do Smreczyńskiego Stawu. Ten niewielki, ale malowniczo położony staw otoczony jest świerkowym lasem i uchodzi za jeden z ukrytych klejnotów Tatr Zachodnich. Droga tam zajmie około 30 minut, z powrotem niecałe 20.
Inną możliwością jest żółty szlak przez Wielką Polanę Ornaczańską i Dolinkę Iwanowską na Iwaniacką Przełęcz. To ważne przejście, bo przez przełęcz najłatwiej przedostać się do Doliny Chochołowskiej. Cała trasa na przełęcz to około 1 godz. 15 min, a powrót - 50 minut.
Źródła: schronisko-ornak.pl, zakopane.pl, schroniska.pttk.pl, Wikipedia
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!