Zdjęcie z Polski hitem. NASA udostępniła niezwykłe ujęcie zorzy

Fotografia wykonana przez Dawida Koszelę zdobyła tytuł zdjęcia dnia w serwisie NASA APOD (Astronomy Picture of the Day). Zdjęcie przedstawia malowniczą zorzę polarną zaobserwowaną przez fotografa w Karkonoszach.

Zdjęcie zorzy nad Śnieżką wykonał Daniel Koszela. NASA wyróżniła fotografię.
Zdjęcie zorzy nad Śnieżką wykonał Daniel Koszela. NASA wyróżniła fotografię.Daniel Koszela via APOD123RF/PICSEL

APOD zaczął działać w 1995 r. i wciąż codziennie pojawiają się w nim nowe wpisy. To serwis, który jest zbiorem zdjęć oraz obrazów związanych z astronomią i astronautyką. Każda publikacja uzupełniona jest o niedługi komentarz zawodowych astronomów.

Codziennie do tej bogatej biblioteki dołącza kolejne dzieła, które zyskuje tym samym tytuł "Astronomicznego zdjęcia dnia". 12 czerwca 2024 r. miano to zyskała fotografia z Polski — zdjęcie zorzy polarnej nad Karkonoszami, wykonane przez Daniela Koszelę.

Astronomiczne zdjęcie dnia. Fotografia z Polski zachwyca

Zorza polarna występuje w Polsce rzadko, a gdy już się pojawia, częściej można ją zaobserwować na północy kraju niż w jego głębi. Jednak w wyniku niezwykle silnej działalności Słońca miesiąc temu, z 10 na 11 maja można było ten niesamowity spektakl na niebie oglądać praktycznie w całym naszym kraju. W związku z wydarzeniem w sieci pojawił się ogrom rozmaitych ujęć przedstawiających zorzę nad Polską. Wciąż pojawiają się nowe publikacje zdjęć z tego wydarzenia.

Jedno z nich zyskało 12 czerwca 2024 r. tytuł "Astronomicznego zdjęcia dnia" w serwisie NASA. Zorza polarna nad Karkonoszami autorstwa Daniela Koszeli to wspaniała pamiątka po niedawnym efektownym pojawieniu się zorzy nad Polską. "Ten fotograf po raz pierwszy widział zorzę polarną w swoich rodzinnych górach. I cóż to była za spektakularna zorza polarna", brzmi fragment komentarza pod fotografią Daniela Koszeli w serwisie APOD.

Majowa zorza była widoczna niemal w całej Polsce. Daniel Koszela sfotografował ją nad Karkonoszami.Daniel Koszela via APODmateriał zewnętrzny

Zorza polarna nad Polską. Kolorowy spektakl nad Karkonoszami

Zdjęcie zyskało wyróżnienie nie tylko ze względu na walory wizualne oraz fakt uwiecznienia widowiskowych efektów wybuchów na Słońcu, ale też dlatego, że obserwacja zorzy na tym obszarze nie jest czymś oczywistym.

Karkonosze w Polsce leżą zwykle zbyt daleko na południe, aby dostrzec tam zorzę polarną. Jednak pewnej niesamowitej nocy z 10 na 11 maja fioletowe i zielone kolory rozświetliły większą część nocnego nieba, co było zaskakującym widowiskiem, które pojawiło się także w wielu miejscach na Ziemi na średnich szerokościach geograficznych — brzmi komentarz pod fotografią.

Polak na swoim profilu na Instagramie regularnie publikuje ciekawe zdjęcia. Wśród nich jest też inne ujęcie sceny z fotografii wyróżnionej przez NASA.

Daniel Koszela autorem zdjęcia dnia NASA. Zorza nad polskimi górami

Na zdjęciu widoczne jest Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce i rozpościerające się nad nim kolorowe pasma zorzy polarnej z maja.

- Powyższe zdjęcie jest złożeniem sześciu pionowych ekspozycji wykonanych podczas szczytu zorzy. Futurystyczne budynki po prawej stronie są częścią obserwatorium meteorologicznego zlokalizowanego na najwyższym szczycie Karkonoszy. Fioletowy kolor wynika przede wszystkim z wyzwolenia przez Słońce wysokoenergetycznych elektronów uderzających w cząsteczki azotu w ziemskiej atmosferze. Nasze Słońce osiągnie maksymalną aktywność powierzchniową w ciągu najbliższych dwóch lat i chociaż przewiduje się znacznie większą liczbę zórz polarnych, lwia część z nich pojawi się w regionach położonych bliżej biegunów Ziemi — wyjaśnia NASA.

Gratulujemy wyróżnienia autorowi fotografii, Danielowi Koszeli.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas