Kiedy jest pełnia w lutym 2024? To będzie Śnieżny Księżyc

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Aktualizacja

Kiedy jest pełnia w lutym 2024 roku? W tym miesiącu będzie to wyjątkowe zjawisko, bo osiągnie kulminację w środku dnia, 24 lutego o godzinie 13:31. Pełnia Księżyca to faza, gdy nasz naturalny satelita w pełni odbija światło słoneczne, ukazując się jako pełny, jasny krąg na nocnym niebie. Jest to moment, gdy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, co sprawia, że jego tarcza jest w pełni oświetlona i widoczna. Pełnia to nie tylko zjawisko astronomiczne, ale także element kulturowy, obrosły licznymi mitami i wierzeniami. Mamy dla was kalendarz pełni Księżyca na cały 2024 rok.

Kiedy jest pełnia Księżyca?
Kiedy jest pełnia Księżyca? AP/Associated PressEast News

Co to jest pełnia Księżyca i jak wygląda na niebie?

Czym w ogóle jest pełnia Księżyca? To ten moment cyklu, w którym naturalny satelita Ziemi jest widoczny w najpełniejszej postaci na niebie. Przybiera postać zbliżoną do koła, a nie do półksiężyca, jak przez większą część miesiąca.

Z astronomicznego punktu widzenia pełnia Księżyca to moment, w którym najbliższy naszej planecie obiekt znajduje się w opozycji do Słońca. Zatem jest on po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, co oznacza 180 stopni różnicy w długościach ekliptycznych między naturalnym satelitą a gwiazdą w centrum Układu Słonecznego.

Takie ustawienie Księżyca przekłada się na to, jak jest postrzegany z Ziemi. Srebrny Glob jest wówczas maksymalnie oświetlony. Widoczna więc jest w pełni jedna jego półkula, podczas gdy druga pozostaje w całkowitym cieniu.

Co ciekawe, obserwowanie wchodzenia Księżyca w pełnię wygląda inaczej na półkulach północnej i południowej.

  • Na półkuli północnej Księżyc dąży w stronę pełni, gdy wygląda jak coraz większa litera D.
  • Na półkuli południowej, przy powiększaniu się, księżyc przypomina coraz cieńszą literę C.

A zatem, będąc w Polsce, możesz spodziewać się, że pełnia jest blisko, kiedy Księżyc przypomina literę D, a np. w Australii - literę C.

Warto też wiedzieć, że wyłącznie w czasie pełni może być widoczne zaćmienie Księżyca. Dlatego to zjawisko jest tak rzadkie.

Wyjątkowa pełnia Księżyca, czyli superksiężyc

Czasami pełnia Księżyca prezentuje się wyjątkowo intrygująco, ponieważ tarcza naturalnego satelity wydaje się znajdować bardzo blisko Ziemi. Jest wówczas wyjątkowo duża - może być postrzegana jako 14% większa niż zazwyczaj i świecić o 1/3 mocniej niż w innych miesiącach.

Pogłoski (nieznajdujące potwierdzenia w nauce) mówią o tym, że pojawienie się superksiężyca może sprzyjać niszczycielskim żywiołom, np. tsunami, trzęsieniom ziemi czy erupcjom wulkanów.

A czym tak naprawdę jest superksiężyc? To Księżyc w pełni, który znajduje się w syzygijnym perygeum swojej orbity. Oznacza to, że znajduje się on wówczas w najmniejszej odległości od Ziemi. Stąd właśnie wydaje się większy i dominuje na nieboskłonie.

Jak często ma miejsce pełnia Księżyca?

Kalendarz księżycowy nie jest tożsamy z tym, przy pomocy którego odmierza się czas na co dzień. Miesiące księżycowe (synodyczne) trwają tyle, co pojedynczy cykl Księżyca od nowiu do pełni. Średnio jest to 29,53 dnia. Dlatego formalnie miesiące kalendarza lunarnego liczą po 29-30 dni.

W uproszczeniu można więc powiedzieć, że na miesiąc kalendarzowy zazwyczaj przypada jedna pełnia. Zdarzają się jednak wyjątki. Może się stać tak, że:

  • w lutym nie następuje żadna pełnia (bo przypadają one na końcówkę stycznia i początek marca) - ostatnio zdarzyło się tak w 2018 roku;
  • w jednym miesiącu występują dwie pełnie - to zjawisko częstsze, występujące co ok. 2,7 roku, nazywane niebieskim księżycem. To właśnie od tego pojęcia wzięło się angielskie powiedzenie "once in a blue moon", będące odpowiednikiem polskiego "raz na ruski rok" czy "od wielkiego święta". Odnosi się ono zatem do czegoś, co odbywa się wyjątkowo rzadko.

Jaki ma wpływ pełnia Księżyca na człowieka i na przyrodę?

Pełnia Księżyca jest momentem miesiąca, który od wieków uznaje się za wyjątkowy. Przypisuje się mu różnorodną symbolikę - z pełnią łączy się płodność, kobiecość, dobrobyt, obfitość, doskonałość, ale także groza i mrok. Nie bez powodu akcje horrorów toczą się często właśnie w tym okresie i mają związek z przemianą bohaterów w blasku naturalnego satelity.

Pomijając jednak kwestie wierzeń i przekonań, z pełnią Księżyca często łączą się:

  • trudności z zasypianiem i dobrą jakością snu;
  • uczucie zmęczenia czy niepokoju i rozdrażnienia.

Potwierdzają to badania naukowe, a eksperci tłumaczą to zjawisko m.in. atawizmem, a zatem "instynktem" pozostałym w procesie ewolucji po naszych przodkach. Pełnia, a zatem okres, gdy w nocy jest wyjątkowo jasno, był czasem największego narażenia na atak innych. Dlatego "w naturze" jako gatunek mamy większe pobudzenie w tym czasie i tendencję do czuwania.

Księżyc bez wątpienia wpływa także na przyrodę - w szczególności na zjawisko pływów mórz i oceanów. Ma to związek z oddziaływaniem grawitacyjnym Ziemi z jego naturalnym satelitą oraz ze Słońcem. Najsilniejsze przypływy oraz odpływy mają miejsce, właśnie gdy Księżyc jest w pełni lub, wręcz przeciwnie, w nowiu - wówczas, z uwagi na układ linii prostej, który powstaje, siła grawitacyjna Słońca i Księżyca sumują się i "działają" mocniej.

Za kalendarzem lunarnym podąża również wielu ogrodników, uzależniając czas wysiewu i sadzenia, a także zbiorów poszczególnych roślin od fazy Księżyca. Ma mieć to związek m.in. z zawartością wody w płodach rolnych.

Jak zatem widać pełnia Księżyca to naprawdę ważny i intrygujący moment, który warto zaobserwować. Chcesz przyjrzeć się temu, jak na niego reagujesz? Zobacz, kiedy będą miały miejsce pełnie Księżyca w 2024 roku.

Wiele osób może zaskoczyć informacja, że każda pełnia księżyca w roku ma unikalną nazwę. Jej pochodzenia należy upatrywać w dawnych wierzeniach, symbolice obecnej od stuleci, ale i w powiązaniach z kalendarzem plonów rolnych. Większość określeń wywodzi się z Europy i Ameryki Północnej, ale przyjęły się one na całym świecie.

Kiedy pełnia Księżyca w styczniu 2024? Wilczy Księżyc

Ostatnia pełnia w 2023 roku wypada w środę, 27 grudnia, o godzinie 1:33. To właśnie dlatego styczniowa pełnia Księżyca w 2024 roku przypada na koniec miesiąca - w czwartek, 25 stycznia. Rozpocznie się o godz. 18:54.

W styczniu pełnię określa się mianem Wilczego Księżyca. Ma to związek z wyciem głodnych wilków, które w średniowieczu miało być najbardziej dotkliwe właśnie w 1. miesiącu roku. Inne znane nazwy to Stary Księżyc oraz Lodowy Księżyc.

Kiedy pełnia Księżyca w lutym 2024? Śnieżny Księżyc

Śnieżny Księżyc w lutym pojawi się w sobotę, 24 lutego. Kulminacja tego zjawiska będzie miała miejsce w środku dnia, bo o 13:31. Warto spróbować wypatrzyć naszego naturalnego satelitę na niebie na kilka godzin przed zachodem Słońca.

Śnieżny Księżyc to nazwa, która odnosi się oczywiście do pogody. Na półkuli północnej o tej porze roku dominuje "biała" aura. Alternatywne określenia to Burzowa Pełnia Księżyca oraz Głodna Pełnia Księżyca (drugie określenie może się wiązać z kończącymi się zimowymi zapasami i oczekiwaniem na wiosnę).

Kiedy pełnia Księżyca w marcu 2024? Robaczy Księżyc

Robaczy Księżyc to nazwa, którą marcowej pełni nadali rdzenni mieszkańcy Ameryki. Jej korzenie są związane ze śladami obecności robaków w rozmarzającej po zimie glebie. Amerykanie mówili też o Klonowej Pełni - bo to w marcu właśnie pozyskiwało się sok z tego drzewa - lub o Czystej Pełni, lub Pełni Śmierci.

W 2024 r. marcowa pełnia Księżyca nastąpi w poniedziałek, 25 marca, a jej kulminacji można się spodziewać o 8:01 rano. Warto więc podnieść wzrok do góry, np. idąc do pracy czy szkoły.

Kiedy pełnia Księżyca w kwietniu 2024? Różowy Księżyc

Nazwa "Różowy Księżyc" wzięła się od kwitnących na różowo kwiatów, które właśnie w kwietniu pojawiały się na terenach zamieszkałych przez rdzennych Amerykanów. Innymi nazwami, które można usłyszeć, są Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna czy Pełnia Rybna. Ta pierwsza odnosi się do coraz bardziej wiosennej aury. Druga - zapewne do świąt Wielkiej Nocy, które czasem mają miejsce właśnie w kwietniu.

W 2024 r. kwietniowa pełnia Księżyca będzie miała miejsce. W środę, 24 kwietnia. Jej kulminacja przypadnie na środek nocy - na godz. 1:51.

Kiedy pełnia Księżyca w maju 2024? Kwiatowy Księżyc

Nazwy "Kwiatowy Księżyc" nie trzeba tłumaczyć. Maj jest najbardziej kolorowym miesiącem każdego roku. W tym okresie mówi się również o Pełni Sadzenia Kukurydzy (zwłaszcza w Ameryce), jak również o Pełni Mlecznej czy Zajęczej.

W 2024 roku będzie ją można obserwować 23 maja, w czwartek. Kulminacja tego zjawiska przypadnie na godzinę 15:55. Czy uda się je dostrzec w ciągu dnia, czy trzeba będzie poczekać do wieczora?

Kiedy pełnia Księżyca w czerwcu 2024? Truskawkowy Księżyc

Czerwcowa pełnia przypada na sobotę, 22 czerwca, na godzinę 3:10 w nocy. W tym miesiącu zyskuje ona przydomek "Truskawkowa". Ma to związek ze zbiorami tych pysznych owoców. W Europie używało się też określeń "Pełnia Różanego Księżyca" czy "Gorąca Pełnia" - z uwagi na to, że czerwiec otwiera okres intensywnych upałów.

Kiedy pełnia Księżyca w lipcu 2024? Koźli Księżyc

W lipcu samcom sarny, czyli kozłom, zaczyna odrastać poroże, zrzucone w poprzednich miesiącach. Stąd właśnie nazwa pełni Księżyca w tym miesiącu. Czasami używa się też określeń "Burzowa Pełnia" (od warunków pogodowych) lub "Sienna Pełnia" (od zbioru zbóż).

W tym roku Koźli Księżyc pojawi się w niedzielę, 21 lipca, a jego kumulacja przypadnie na 12:19. Czy wieczorem uda się powpatrywać w jego blask? A może będzie burza?

Kiedy pełnia Księżyca w sierpniu 2024? Zbożowy Księżyc

Nazwy "Zbożowy Księżyc" nie trzeba tłumaczyć - sierpień to miesiąc zbiorów. Co jednak ciekawe, pojawiają się również inne nazwy - np. Księżyc Jesiotrów. Ma to związek z licznym występowaniem tych ryb w jeziorach właśnie w tym okresie. Mówi się też o Czerwonej Pełni. W sierpniu, z uwagi na występowanie wieczornej, letniej mgły Księżyc rzeczywiście może się wydawać nieco "krwawy".

Kiedy będzie można podziwiać to zjawisko w sierpniu 2024 r? Pełnia księżyca będzie miała miejsce w poniedziałek, 19 sierpnia, a jej kumulacja przypadnie na 20:28.

Kiedy pełnia Księżyca we wrześniu 2024? Księżyc Plonów

Wrzesień to miesiąc ostatecznego zbioru wielu plonów. Stąd wzięły się właśnie nazwy Księżyc Plonów czy Księżyc Zbiorów. W tym miesiącu Księżyc świeci wyjątkowo jasno. Dawniej pozwalało to rolnikom kontynuować prace nawet po zmroku.

We wrześniu 2024 r. Księżyc Plonów będzie można zaobserwować w środę, 18 września, a jego kumulacja przypadnie na godzinę 4:36 nad ranem. Uwaga! Można się wtedy spodziewać superksiężyca!

Kiedy pełnia Księżyca w październiku 2024? Księżyc Myśliwych

Nazwa "Księżyc Myśliwych" również nie jest przypadkowa. To właśnie październik jest miesiącem, w którym łowcy chętnie wyruszają na polowania. W tym okresie zwierzyny leśna są dobrze utuczone po lesie, przez co... łatwiej ją wytropić. Blask Księżyca to dodatkowo ułatwia.

O pełni w tym miesiącu mówi się też "Księżyc Podróży" - to nazwa, która może budzić przyjemniejsze skojarzenia. W 2024 r. pełnia przypada na czwartek, 17 października. Jej kumulacja będzie miała miejsce o 13:27, ale na podziwianie blasku przyjdzie pewnie poczekać do wieczora. Uwaga! Na październik również zapowiada się superksiężyc!

Kiedy pełnia Księżyca w listopadzie 2024? Bobrzy Księżyc

Listopadowa pełnia pojawi się w piątek, 15 listopada i osiągnie "stan maksimum" o 22:29.

Skąd odwołanie do bobrów w nazwie? Inspiracja została zaczerpnięta z kultury Indian, którzy w tym miesiącu mieli zastawiać pułapki na te zwierzęta. Z drugiej strony to właśnie w listopadzie bobry najintensywniej budują tamy.

Kiedy pełnia Księżyca w grudniu 2024? Zimny Księżyc

"Zimny Księżyc" to dobre określenie na grudniową pełnię. Ostatni miesiąc roku oznacza najkrótsze dni i najdłuższe noce. Dlatego alternatywnie mówi się o "Pełni Księżyca Długiej Nocy". Kiedy przypada w 2024 r.? Będzie to miało miejsce w niedzielę, 15 grudnia. Kulminacja tej fazy przypadnie na godzinę 10:02.

Czy w 2024 roku uda ci się zaobserwować każdą pełnię? Zapisz ich daty i podejmij wyzwanie. Przekonasz się, że w każdym miesiącu Księżyc będzie się prezentował nieco inaczej. Życzymy owocnej obserwacji nocnego nieba!

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

To problem tak duży jak covid czy nowotworyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas