NASA odkryła lód wodny na biegunach Księżyca. Ułatwi nam on kolonizację

Od jakiegoś czasu pojawiały się przesłanki świadczące o tym, że na Księżycu znajduje się lód wodny, ale dotychczas nie było na to niezbitych dowodów. Teraz mamy już pewność.

NASA odkryła lód wodny na biegunach Księżyca. Ułatwi nam on kolonizację
NASA odkryła lód wodny na biegunach Księżyca. Ułatwi nam on kolonizacjęGeekweek

Naukowcy z NASA, pracujący na Uniwersytecie Hawajskim i Ames Research Center, odkryli duże pokłady lodu wodnego na biegunach naturalnego satelity naszej planety. Analizy pozwoliły wykazać, że znajduje się on w dziesiątkach najróżniejszych miejsc rozsianych na dużym obszarze, co jest wspaniałą wiadomością.

Astronomowie wykorzystali w swoich badaniach dane uzyskane przez instrument Moon Mineralogy Mapper (M3), który zainstalowany jest na pokładzie sondy Chandrayaan-1 i prowadzi badania w zakresie podczerwieni. Sonda należąca do Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w 2008 roku i od tego czasu prowadzi ważne badania Srebrnego Globu na potrzeby wielu światowych agencji kosmicznych.

Większość odkrytego lodu skrywa się przed promieniami słonecznymi w głębokich kraterach leżących w pobliżu biegunów Srebrnego Globu. Temperatury w nich panujące są stałe i nigdy nie przekraczają granicy minus 156 stopni Celsjusza. Takie warunki pozwalają na jego obecność tam przez miliony lat.

Oznaczone miejsca, w których występuje w kraterach lód wodny. Fot. NASA.

Chociaż od kilku lat naukowcy wskazywali, że na Księżycu znajduje się lód wodny, to jednak do tej pory nie było na to jednoznacznych dowodów, a ten fakt jest kluczowy jeśli chodzi o kwestie organizowania tam lotów załogowych i budowy pierwszej ludzkiej kolonii.

Trzeba tutaj mocno podkreślić, że mówimy tutaj o lodzie wodnym występującym na powierzchni Księżyca, więc jest on bardzo łatwy w pozyskaniu. Lód wodny to podstawa poprawnego działania systemów podtrzymania życia. Może on zostać przemieniony nie tylko w życiodajny płyn, ale również można z wody uzyskać tlen i wodór, czyli paliwo na potrzeby produkcji energii i zasilania rakiet lub statków kosmicznych.

Nowe odkrycie napawa optymizmem i zachęca do zwiększenia naszych wysiłków w planowaniu przyszłych misji załogowych na Srebrny Glob oraz budowy tam pierwszych kolonii. Niebawem zarówno prywatne firmy, jak i agencje kosmiczne, powinny wykorzystać nowe odkrycie i przedstawić konkretne plany urzeczywistniające nasze piękne marzenia i wizje.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas