NASA uzyskała 5. stan skupienia w najzimniejszym miejscu we Wszechświecie

Amerykańska Agencja Kosmiczna poinformowała o pomyślnym przeprowadzeniu eksperymentu, w trakcie którego udało się uzyskać 5. stan skupienia materii.

Astronomowie chwalą się, że specjalne urządzenie Cold Atom Lab, pracujące na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, stało się najzimniejszym miejscem w całym Wszechświecie, o temperaturze zaledwie 10 miliardowych części stopnia powyżej Zera Absolutnego (-273,15 °C).

Urządzenie CAL ma dość kompaktowe wymiary, dlatego mogło zostać wysłane na pokład ISS w kapsule Cygnus od Orbital ATK. W ekstremalnych warunkach wytworzonych w CAL, atomy przeszły w stan kondensatu Bosego-Einsteina, więc po prostu przestały się poruszać, dzięki temu naukowcy mogli obserwować ich stany kwantowe, co nie jest możliwe w zwykłych warunkach. W trakcie testów wykorzystano atomy rubidu i spowolniono je z pomocą silnych magnesów oraz laserów.

Reklama

Co ciekawe, naukowcy z NASA wcześniej przeprowadzali już eksperymenty z CAL na Ziemi, ale ziemska grawitacja nie pozwoliła uzyskać tak świetnych wyników.

Na pokładzie ISS 5. stan skupienia udało się uzyskać przez od 5 do 10 sekund, natomiast w ziemskich laboratoriach na zaledwie ułamek sekundy. W przyszłości może uda się udoskonalić CAL, wysłać urządzenie poza ziemską orbitę, gdzie panuje zerowa grawitacja, i przeprowadzić dłuższe obserwacje stanów kwantowych materii.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy