Reklama

Niebo w maju. Częściowe zaćmienie Księżyca, rój meteorów i bliskie spotkania planet

Przed nami ostatni w pełni wiosenny miesiąc roku. Czego ciekawego można się spodziewać na niebie w maju? Astronomicznych atrakcji nie zabraknie. Będzie częściowe zaćmienie Księżyca, rój meteorów, zbliżenie Jowisza i Wenus.

1 maja zbliżenie Jowisza i Wenus

Pierwsze interesujące zjawisko astronomiczne wystąpi już 1 maja rano. Dojdzie do kulminacyjnego momentu zbliżenia pomiędzy Jowiszem i Wenus. Obydwie planety będą widoczne gołym okiem nad wschodnim horyzontem około godziny 4:30.

6 maja deszcz meteorów

6 maja swoje maksimum osiągnie kolejny rój meteorów. Rolę główną w tym spektaklu odegrają eta Akwarydy wylatujące z konstelacji Wodnika. Są one pozostałościami po komecie Halleya, które przy sprzyjających warunkach pozwalają zobaczyć nawet 60 spadających gwiazd w ciągu godziny. 

Reklama

7 maja koniunkcja Saturna i Westy

Meteorom warto poświęcić całą noc, ponieważ 7 maja rano odbędzie się kolejna koniunkcja. Tym razem dojdzie do zbliżenia między Saturnem a Westą. 

Szóstej planety od Słońca można wypatrywać już około 3:30 na wschodnim niebie. Na godzinie piątej od jego tarczki powinna znajdować się Westa, którą można zaobserwować tylko przez lornetkę lub teleskop.

16 maja częściowe zaćmienie Księżyca

Niezastąpiona okazja do obserwacji częściowego zaćmienia Księżyca nadejdzie 16 maja o 3:30. Nasz naturalny satelita w fazie pełni znajdzie się w półcieniu Ziemi. 

Potem, około 4:27, będzie zaćmiewany przez główny cień naszej planety, a chwilę po 5:00 zajdzie pod horyzont. Warto zatem wstać nieco wcześniej i uwiecznić to widowisko na zdjęciu wraz z krajobrazem. Będzie to część całkowitego 

zaćmienia Księżyca, które najlepiej widoczne będzie z obu Ameryk.

Neptun w towarzystwie Marsa

18 maja będzie możliwość zaobserwowania Neptuna w towarzystwie Marsa. Obydwie planety wynurzą się spod horyzontu na wschodnim niebie już około 3:00. Warto wstać sporo wcześniej, ponieważ do obserwacji Neptuna potrzeba ciemnego nieba i przynajmniej lornetki.

Zbliżenie Wenus i Księżyca oraz Jowisza i Marsa na koniec maja

Interesująca okazać się może również końcówka miesiąca. Już 27 maja o 3:30 nad wschodnim horyzontem pojawi się Wenus i Księżyc. Zbliżenie będzie bliskie i interesujące z uwagi na małą fazę oświetlenia naturalnego satelity Ziemi. Można je zaobserwować gołym okiem, aczkolwiek użycie instrumentów optycznych też będzie dobrym wyborem. 

Równie dobrym wyborem będzie wczesna pobudka 29 maja, gdyż dojdzie do kolejnej bliskiej koniunkcji planet. Tym razem głównymi bohaterami spotkania staną się Jowisz i Mars. Widowisko pojawi się na południowo-wschodnim niebie tuż po 2:50 i będzie widoczne gołym okiem.

INTERIA.PL

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy