Polak pomoże w kolonizacji Księżyca. Bada kosmiczne jaskinie

O planach wykorzystania księżycowych jaskiń w kontekście schronienia dla astronautów i przyszłych kolonizatorów mówi się od lat. Jaskinie były również jednymi z naszych pierwszych schronień na Ziemi, czemu więc nie spróbować sprawdzonej metody, prawda?

O planach wykorzystania księżycowych jaskiń w kontekście schronienia dla astronautów i przyszłych kolonizatorów mówi się od lat. Jaskinie były również jednymi z naszych pierwszych schronień na Ziemi, czemu więc nie spróbować sprawdzonej metody, prawda?
Dr inż. Marcin Chwała z Politechniki Wrocławskiej. Polski wkład w eksplorację jaskiń księżycowych /Politechnika Wrocławska/pwr.edu.pl /domena publiczna

Naukowcy sugerują taki pomysł od dłuższego czasu, szczególnie że sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) znalazła setki księżycowych "świetlików", czyli miejsc, w których sufit tunelu lawowego się zawalił i stworzył naturalne "wejścia". Same tunele powstały prawdopodobnie podczas przepływów lawy, a z uwagi na małą siłę grawitacji mogą osiągać szerokość nawet kilkuset metrów, więc teoretycznie się idealne do zamieszkania. I Chińczycy postanowili to sprawdzić, informując niedawno o planach wysłania na miejsce zrobotyzowanego systemu eksploracji tuneli. Będzie się on składał z głównej sondy wyposażonej w koła lub stopy oraz towarzyszących jej pojazdów pomocniczych, które przeprowadzą rozpoznanie i pomogą w komunikacji oraz "wsparciu energetycznym".

Reklama

Księżycowy wyścig trwa

Państwo Środka nie jest jednak jedyną zainteresowaną stroną, bo swoje badania prowadzą również inne agencje kosmiczne, a w jedne z nich zaangażował się nawet polski naukowiec, dr inż. Marcin Chwała z Katedry Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. O wynikach jego prac prowadzonych wspólnie z prof. Goro Komatsu z Università degli Studi "G. d'Annunzio" Chieti - Pescara i dr. Junichim Haruyamą z Japońskiej Agencji Kosmicznej możemy przeczytać w publikacji zatytułowanej "Structural stability of lunar lava tubes with consideration of variable cross-section geometry".

To odpowiedź na zagadki powstania Układu Słonecznego

Dr inż. Marcin Chwała, opierając się na danych pozyskanych przez sondy kosmiczne badające powierzchnię Księżyca i z ziemskich odpowiedników jaskiń księżycowych, np. jaskini lawowej na Wyspach Kanaryjskich, od półtora roku analizuje zawaliska stropów jaskiń księżycowych i próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące stateczności tych konstrukcji.

I choć interesuje się nimi głównie w kontekście cennych informacji związanych z powstaniem Księżyca, a tym samym Układu Słonecznego, to jednocześnie uznaje pomysł zasiedlenia jaskiń za ciekawą alternatywę dla struktur budowanych na powierzchni. Nie tylko ze względu na czynnik naukowy, ale i zapewnianą przez nie ochronę, np. przed uderzeniami meteorytów oraz dużymi wahaniami temperatury, bo warto pamiętać, że w ciągu dnia temperatura na Księżycu przekracza 100 st. C, by w nocy spaść do ok. -180 st. C.

A że takich jaskiń na Księżycu może być według szacunków polskiego badacza "całkiem sporo", bo udało się nam zidentyfikować ponad 200 zawalisk (choć nie wszystkie muszą być związane z jaskiniami lawowymi), to potencjał mieszkaniowo-badawczy jest ogromny. W związku z tym badacz ma już pomysł na kolejny etap badań, chce zająć się m.in. analizą warstw skał księżycowych i ich wpływem na stateczność lawowych jaskiń oraz modelowaniem zawalisk w trójwymiarze.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Księżyc | jaskinie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama