Potężny błysk co 76 sekund uderza w Ziemię z otchłani kosmosu

Astronomowie odkryli źródło gigantycznych błysków w otchłani kosmosu, które generowane są regularnie co 76 sekund. Czy próbuje się z nami skontaktować obca cywilizacja?

Astronomowie odkryli źródło gigantycznych błysków w otchłani kosmosu, które generowane są regularnie co 76 sekund. Czy próbuje się z nami skontaktować obca cywilizacja?
Naukowcy odkryli pierwszego przedstawiciela klasy magnetarów ultradługookresowych? /123RF/PICSEL

Naukowcy z Uniwersytetu Sydney donoszą o odkryciu niezwykłego obiektu, którego jeszcze nie widział świat astronomii. Obiekt o nazwie PSR J0901-4046 obraca się wokół własnej osi z ogromną prędkością, ale jednak nietypową. W efekcie tego, co 76 sekund generuje potężny rozbłysk. Astronomowie ogłosili, że jest on rekordowym wśród 3 tysięcy odkrytych podobnych tego typu obiektów.

Obserwacje obiektu pokazały, że mamy tutaj do czynienia z gwiazdą neutronową. Jest to pozostałość po masywnej gwieździe, która mogła pochwalić się masą ok. 10 mas Słońca. Pod koniec swojego burzliwego życia eksplodowała, jako supernowa, a później zapadła się w gwiazdę neutronową.

Reklama

Przedstawiciel klasy magnetarów ultradługookresowych

To niezwykłe obiekty. Jako gwiazdy mogą być kilka razy większe i masywniejsze od naszej dziennej gwiazdy, a jako gwiazdy neutronowe mają średnicę zaledwie 30 kilometrów i masę dwóch mas Słońca. To uzmysławia, jak gęste są to obiekty i jak potężną muszą mieć grawitację.

Chociaż PSR J0901-4046 obraca się wokół własnej osi z ogromną prędkością, w porównaniu do np. Ziemi, bo mówimy tutaj nie o 24 godzinach, tylko 76 sekundach, to jednak jest to bardzo wolno w przypadku takich obiektów. W większości są to nawet milisekundy. Dlatego ta gwiazda neutronowa tak fascynuje astronomów.

Naukowcy niewiele wiedzą o tego typu obiektach. Nieoficjalnie mówią o nim jako o pierwszym odkrytym przedstawicielu klasy magnetarów ultradługookresowych. Ich lepsze poznanie może pozwolić dołożyć kolejne puzzle do układanki jaką jest poznanie historii rozwoju Wszechświata po Wielkim Wybuchu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | astronomowie | magnetar | gwiazda neutronowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy