Relativity Space pozamiata SpaceX. Musk nie ma tak przełomowych planów

O firmie Relativity Space do tej pory było cicho, ale jej projekty mają przyspieszyć rozwój ludzkości i eksplorację Układu Słonecznego, dzięki niesamowitej technologii, której nie ma SpaceX. Musk już może zacząć się bać.

Elon Musk ma bardzo ambitne plany na budowę najpotężniejszego w historii systemu transportu kosmicznego. Za jego pomocą wrócimy na Księżyc, zdobędziemy Marsa i wyślemy misje na wiele obiektów przemierzających Układ Słoneczny.

Jednak SpaceX za kilka lat może zostać zdetronizowane przez inną firmę, która znalazła niszę w sektorze przemysłu kosmicznego i, w związku z tym, ma bardzo ciekawe plany. Żyjemy na progu technologicznej osobliwości w przemyśle kosmicznym. Oznacza to, że sytuacja na rynku zaczyna się tak szybko zmieniać, iż na pozór prosta technologia może w mgnieniu oka okazać się rewolucją i wylansować jakąś firmę na pioniera branży.

Reklama

Relativity Space pretenduje do tego miana, gdyż ma niejednego asa w rękawie. Firma dysponuje największą na świecie drukarką 3D do budowy rakiet. I tutaj właśnie tkwi jej ogromna przewaga nad Elonem Muskiem. Może to wydać się tylko marzeniem, ale eksperci uważają, że Musk powinien zacząć się obawiać.

Firma jest w trakcie budowy rakiety Terran R, która będzie wynosiła obiekty na orbitę, a później lądowała dokładnie tak jak Falcony-9 od SpaceX. Relativity Space będzie jednak miało przewagę nad rakietami SpaceX, gdyż będą one znacznie tańsze w produkcji poprzez druk 3D.

Pomysłodawcy projektu chwalą się, że ich firma zaoferuje jeszcze niższe ceny za transport instalacji na orbitę. Tutaj może powstać olbrzymia konkurencja. Pozwoli ona nie tylko dodatkowo obniżyć ceny, ale również zapewni wielu firmom szybszy rozwój, a przez to skorzystają konsumenci.

Starty Terran R będą odbywały się już w roku 2024 z Centrum Kosmicznego na Przylądku Canaveral. Rakieta o wysokości 66 metrów będzie wynosić na orbitę 20 ton ładunku. Zanim powstanie, pierwsze loty odbędzie Terran 1, czyli dwuczłonowa rakieta, której testy rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Ale to nie wszystko. Relativity Space zamierza zdetronizować SpaceX. Firma planuje budowę rakiet na ziemskiej orbicie, a później również na Księżycu i Marsie. Produkcja pojazdów ma odbywać się za pomocą gigantycznych drukarek 3D. Dzięki temu koszty będzie można obniżyć jeszcze bardziej. Takich planów nie ma nawet SpaceX, a bez nich nie ma szans, byśmy szybko skolonizowali obce obiekty.

Źródło: GeekWeek.pl/Relativity Space / Fot. Relativity Space

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy