SpaceX kończy przygotowania do lotu Starshipa na wysokość aż 222 kilometrów

Starhopper zaliczył już udany i spektakularnie wyglądający na filmach lot na wysokość ok. 150 metrów, a teraz firma Elona Muska kończy przygotowania do kolejnego lotu, tym razem już prototypu Starship. Celem jest kosmos.

SpaceX kończy przygotowania do lotu Starshipa na wysokość aż 222 kilometrów
SpaceX kończy przygotowania do lotu Starshipa na wysokość aż 222 kilometrówGeekweek - import

SpaceX zgłosiło nowy plan misji klasy orbitalnej statku Starship. Start pojazdu ma odbyć się na początku października jeszcze tego roku. Wówczas firma przewiduje lot na wysokość nawet 222 kilometrów ponad powierzchnię naszej planety. Ale to nie wszystko.

Fani firmy wypatrzyli dużą aktywność w ośrodku testowym SpaceX w Cocoa na Florydzie. Na terenie obiektu stoi już duży fragment prototypu klasy orbitalnej Starship oraz zgromadzono mnóstwo pierścieni wykonanych ze stali nierdewnej, z których zostanie zbudowana rakieta SuperHeavy, czyli najpotężniejsza w historii prywatnego sektora przemysłu kosmicznego.

Elon Musk zapowiedział, że więcej szczegółów na temat przyszłych planów firmy poznany już 28 września. Przypomnijmy, że niedawno miliarder zdradził kilka ciekawych info na temat kolejnych wersji swoich rakiet, które pomogą zbudować pierwsze kolonie ludzkie na Czerwonej Planecie. Okazuje się, że Super Heavy Starship 2.0, czyli kolejna generacja potężnych pojazdów kosmicznych budowanych obecnie przez SpaceX, ma być aż od 4 do 8 razy od nich większa.

Musk mówi o możliwości wynoszenia na orbitę 100 ton ładunku lub załogi składającej się z nawet 200 osób. Super Heavy Starship 2.0 mają mieć ok. 18 metrów średnicy i w sumie aż 240 metrów wysokości. Będzie to najpotężniejsza rakieta, jaka powstała w całej historii naszej cywilizacji. Co ciekawe, Big Falcon Rocket (BFR), czyli wcześniejszy projekt SpaceX, miał mieć 9 metrów średnicy i 118 metrów wysokości, więc sporo mniej od nowej koncepcji.

Kolejna wersja rakiety i statku ma pozwolić wynosić na ziemską orbitę nawet 1000 ton ładunku lub 800 osób. Jeśli nowe generacje rakiet i statków będą tankowane na orbicie, to ładowność w locie na Marsa ma wzrosnąć nawet do 1300 ton. Taki potężny środek transportu międzyplanetarnego może pozwolić już ludzkości na realizację pięknej wizji budowy pierwszych kolonii na tym niegościnnym globie.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX/Elon Musk/SpaceNews / Fot. Teslarati/Spacex

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas