Spektakularne zdjęcia Ziemi z kapsuły Orion, która leci ku Księżycowi

NASA opublikowała zdjęcia i filmy naszej planety wykonane z kapsuły Orion. To dowód, że powrót ludzkości na Księżyc nadchodzi wielkimi krokami.

NASA opublikowała zdjęcia i filmy naszej planety wykonane z kapsuły Orion. To dowód, że powrót ludzkości na Księżyc nadchodzi wielkimi krokami.
NASA pokazała zdjęcia Ziemi z kapsuły Orion /NASA /materiały prasowe

Pomyślny start potężnej rakiety Space Launch System od NASA jest wielkim krokiem do powrotu ludzkości na Księżyc i spełnienia marzenia o budowie tam pierwszych kolonii. W trakcie misji Artemis-1, rakieta SLS wyniosła na orbitę kapsułę Orion i wysłała ją w podróż wokół Księżyca. Misja ma trwać 5 dni.

Jeśli misja przebiegnie pomyślnie, to kapsuła Orion powróci na Ziemię, wejdzie w atmosferę i skończy swoją podróż w wodach oceanu. Wówczas NASA przygotuje się do realizacji Artemis-2. Wówczas na pokładzie kapsuły Orion znajdzie się już załoga. Misja będzie przebiegała identycznie.

Reklama

Piękna Ziemia na zdjęciach z kapsuły Orion

Dopiero Artemis-3 będzie historycznym wydarzeniem, ponieważ w trakcie tej misji ludzie mają wylądować na powierzchni Księżyca i pozostać tam przez kilkanaście godzin. Na razie NASA informuje, że obecna misja przebiega wspaniale. Kamery zamontowane w kapsule przesłały na Ziemię piękne zdjęcia i filmy naszej planety i jej mrocznego otoczenia.

— Ten widok Ziemi uchwycony ze statku kosmicznego nie był widziany przez ludzi od 1972 roku, podczas ostatnich etapów realizacji programu Apollo 50 lat temu — powiedział komentator NASA podczas transmisji na żywo. — Widoki naszego niebieskiego marmuru w czerni kosmosu pobudzają teraz wyobraźnię nowego pokolenia, pokolenia Artemidy — dodał.

Astronomowie obiecują, że sukcesywnie będą publikowali nowe zdjęcia i filmy w dużo lepszej rozdzielczości. Obecnie musimy zadowolić się gorszą jakością. Na pokładzie kapsuły znajdują się najróżniejsze instrumenty pomiarowe i manekin o imieniu Moonikin Camposa, wyposażony w system czujników, dzięki którym naukowcy pozyskają cenne dane na temat całego lotu.

Jest to ważne, ponieważ najważniejszym aspektem testów jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa astronautom. Oprócz manekinów, na pokładzie rakiety znalazły się również mikrosatelity CubeSat wysłane przez różne firmy i uczelnie.

Kiedy ludzkość powróci na Księżyc?

Niedawno NASA ujawniła 9. obszarów idealnie nadających się do pierwszego w XXI wieku lądowania ludzi na Srebrnym Globie. Powrót na naturalnego satelitę naszej planety ma nastąpić już w 2025 roku, w ramach misji Artemis-3. Astronauci dostarczeni zostaną na orbitę obiektu na pokładzie kapsuły Orion rakiety Space Lauch System (SLS), a później przejdą do statku Starship od SpaceX i wylądują na powierzchni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rakieta SLS | orion | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama