Tajemnicza Planeta X i 'Oumuamua mogły do nas przybyć wraz obcą gwiazdą

Od jakiegoś czasu sen z powiek astronomów spędza dziwna planetoida Oumuamua i Planeta X. Najnowsze badania pokazują, że rozwikłanie zagadki ich istnienia może być o wiele prostsze, niż nam się do tej pory wydawało.

Układ Słoneczny powstał 4,5 miliarda lat temu. Wówczas z pyłu i gazu zaczęło formować się Słońcem, a później planety, ich księżyce planetoidy i komety. Te ostatnie znajdują się w pasie planetoid rozciągającym się pomiędzy Marsem a Jowiszem, w Pasie Kuipera oraz obłoku Oorta.

Chociaż Pas Kuipera i obłok Oorta są słabe zbadane przez świat astronomii, to jednak dane, które udało się zebrać na przestrzeni lat obserwacji tych odległych przestrzeni pokazują nam, że panuje tam spory chaos. Kosmiczne skały poruszają się tam po dość nieregularnych orbitach, chociaż wciąż są pod władaniem grawitacyjnym Słońca. Naukowcy do tej pory uważali, że może to być sprawka Planety X.

Reklama

Teraz się to jednak zmieniło. A to za sprawą naukowców z Uniwersytetu w Zurychu. Przygotowali oni nowe, zaawansowane symulacje komputerowe przechodzących obok siebie układów gwiezdnych. Okazuje się, że gdy mniej masywna gwiazda przejdzie w bliskiej odległości obok masywniejszej ze swoim układem planetarnym, to obiekty zaczynają poruszać się po dziwnych orbitach.

To właśnie obserwowane jest w Pasie Kuipera i najprawdopodobniej również w obłoku Oorta. Astronomowie wiedzą, że w historii zdarzały się bliskie przejścia obok Słońca obcych gwiazd. Ostatnio takie zdarzenie miało miejsce zaledwie 70 tysięcy lat temu. Badacze uważają, że to obca gwiazda odpowiedzialna jest za taki chaos w Pasie Kuipera i obłoku Oorta.

Ale to nie wszystko. Jest wielce prawdopodobnie, że to wraz z nią do naszego Układu Słonecznego zawędrowała również Planeta X oraz takie obiekty jak 'Oumuamua. Trzeba tutaj mocno podkreślić, że przestrzeń wokół naszej dziennej gwiazdy przemierza znacznie więcej dziwnych obiektów, które są zagwozdką dla astronomów. Inne obiekty planetarne też mogą gościć kosmiczne skały z naszego układu planetarnego.

Jeśli rzeczywiście Planeta X została stworzona przez obcą gwiazdę i przybyła do nas wraz z nią z obcego układu, to odkrycie jej i zbadanie, pozwoli nam w przyszłości odbyć podróż w przeszłość formowania się takich struktur we Wszechświecie i poznać ich największe tajemnice, nie ruszając się jednocześnie z naszego Układu Słonecznego.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy