Pas Kuipera

Wtorek, 16 stycznia 2024 (10:58) Aktualizacja Wtorek, 12 marca 2024 (12:09)
Pas Kuipera, znany również jako Pas Kulpera, jest obszarem Układu Słonecznego, który rozciąga się poza orbitą Neptuna, od około 30 do 55 jednostek astronomicznych (AU) od Słońca. Jest to region pełen obiektów zamarzniętych, w tym komet, asteroid i innych ciał niebieskich zbudowanych głównie z lodu i skał.
Pas Kuipera - najważniejsze informacje
Pas Kuipera może skrywać tysiące miniaturowych planet. /123RF/PICSEL

Pas Kuipera - najważniejsze informacje

Gdzie jest Pas Kuipera? 

Pas Kuipera jest ważny dla astronomów, ponieważ dostarcza wglądu we wczesną historię Układu Słonecznego. Uważa się, że jest on reliktem dysku protoplanetarnego, który otaczał młode Słońce. 

Większość obiektów w Pasie Kuipera pozostała niezmieniona od czasów formowania się Układu Słonecznego, co czyni je cennymi źródłami informacji o jego początkach.
 
Jednym z najbardziej znanych obiektów w Pasie Kuipera jest Pluton, który został odkryty w 1930 roku i przez długi czas był uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zdefiniowała na nowo pojęcie planety, co skutkowało przeklasyfikowaniem Plutona na "planetę karłowatą".

Obok Plutona w Pasie Kuipera znajduje się wiele innych podobnych obiektów, takich jak Eris, Haumea czy Makemake, które także są klasyfikowane jako planety karłowate.
 
Pas Kuipera jest również uważany za źródło krótkookresowych komet. Te komety, które mają orbity przypominające kształtem elipsy i okrążają Słońce w ciągu mniej niż 200 lat, prawdopodobnie pochodzą z tego regionu. Pas Kuipera stanowi więc istotne ogniwo w naszym rozumieniu procesów ewolucyjnych w Układzie Słonecznym oraz w badaniach nad pochodzeniem wody i życia na Ziemi.

Pas Kuipera. Skąd taka nazwa? 

Pas Kuipera został nazwany na cześć holenderskiego astronoma Geralda Kuipera, który w latach 50. XX wieku przewidział istnienie tej grupy obiektów poza orbitą Neptuna. Mimo że Kuiper teoretyzował o istnieniu tego pasa, pierwszy obiekt (inny niż Pluton) został odkryty dopiero w 1992 roku. Był to obiekt nazwany (15760) 1992 QB1.
 
Misja NASA New Horizons, która przeprowadziła historyczny przelot obok Plutona w 2015 roku, kontynuuje badanie innych obiektów w Pasie Kuipera. Dostarcza to cennych danych na temat tych odległych i słabo zrozumianych światów.

Pas Kuipera - Wiadomości