Tak będzie wyglądało niebo, gdy na orbicie pojawi się 12 tysięcy mikrosatelitów Starlink [FILM]

Elon Musk zaszedł za skórę fanom obserwacji nocnego nieba, astrofotografom i profesjonalnym astronomom, budową swojej konstelacji kosmicznego internetu. Jego urządzenia odmienią niebo nie do poznania.

Amatorzy astronomii przygotowali bardzo ciekawą animację, dzięki której możemy w bardzo obrazowy sposób dowiedzieć się, jak będzie wyglądało nocne niebo, gdy na orbicie pojawi się 12 tysięcy mikrosatelitów Starlink od SpaceX. Firma Elona Muska do tej pory wysłała w kosmos ponad 500 urządzeń, ale w sumie może ich być nawet 30 tysięcy. Inne firmy również planują budowę swoich konstelacji. Zatem możemy oczekiwać, że w ciągu najbliższych 15 lat na orbicie pojawi się nawet 100 tysięcy takich urządzeń.

Inżynierowie opracowali technologię, która ma ograniczyć odblaski powstające w Starlinkach, dzięki czemu urządzenia teoretycznie mają nie zakłócać obserwacji obiektów w kosmosie prowadzonych przez naziemne teleskopy. Eksperci uważają jednak, że to może nie wystarczyć. Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nawet swój raport w tej kwestii ().

Reklama

Chociaż nowe mikrosatelity będą już posiadały system antyodblaskowy VisorSat, to jednak 500 już istniejących go nie posiada, a tysiące nowych urządzeń i tak dużym zagęszczeniem może skutecznie zasłaniać obserwowane obiekty. Elon Musk powiedział, że ludzkość musi się rozwijać, a kosmiczny internet to jedna z takich dróg. Pozwoli on skomunikować wszystkich mieszkańców Ziemi i zapewnić im dostęp do wielkiej skarbnicy wiedzy.

Naukowcy z NASA uważają, że rozwiązaniem tego może być plan budowy potężnych teleskopów na ziemskiej orbicie, w otchłani kosmosu lub na Księżycu i Marsie. Takie obiekty mają w przyszłości powstawać jak grzyby po deszczu za pomocą np. robotów. Co ciekawe, NASA niedawno zaprezentowała projekt budowy radioteleskopu na niewidocznej z Ziemi części Księżyca (). Urządzenie ma powstać jeszcze w latach 20. XXI wieku i zbudują je roboty, które przybędą tam wraz z misjami załogowymi po 2024 roku.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/SpaceX / Fot. YouTube/Michael Vlasov

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy