We Wszechświecie jest mnóstwo złota, ale nie wiadomo, skąd się bierze

Jedną z największych tajemnic Wszechświata jest złoto. Może to wydać się dziwne, ale istota jego powstawania i obecności w tak dużych ilościach wokół Ziemi jest wielką zagadką, której szybko nie rozwiążemy.

Złoto może powstać tylko na drodze fuzji jądrowej. Oznacza to, że bardzo trudno je wytworzyć. Pierwiastek ten przeważnie powstaje w kolizjach gwiazd neutronowych, gdzie w wyniku fuzji jądrowych, w olbrzymich temperaturach lżejsze jądra łączą się ze sobą w cięższe. Problem w tym, że bardzo rzadko dochodzi do kolizji gwiazd neutronowych, w których powstaje złoto.

Naukowcy nie mają pojęcia, dlaczego na Ziemi i w całym Układzie Słonecznym jest tak dużo tego drogocennego dla ludzkości pierwiastka. Nie dochodzi przecież u nas do kolizji energetycznych obiektów. Astronomowie nie wykryli też żadnych śladów interakcji takich obiektów w bliskiej nam przestrzeni, jeszcze przed powstaniem Układu Słonecznego.

Reklama

Co jakiś czas powstają coraz to nowe teorie, które mają być odpowiedzią na wszystkie pytania z tym związane, jednak w krótkim czasie wszystkie są obalane niezbitymi dowodami. Astronomowie uważają nawet, że pochodzenie złota jest większą zagadką od czarnych dziur.

Jedną z takich teorii może być istnienie tajemniczych magnetorotacyjnych supernowych. Mają one eksplodować w wyniku niewyobrażalnie potężnych pół magnetycznych, a emitowane w wyniku tego dżety, mają zawierać materię, w tym właśnie złoto. Brzmi to logicznie, ale problem w tym, że do tego typu zjawisk dochodzi tak rzadko, że ten pomysł nie tłumaczy obecności takich ilości złota we Wszechświecie, w tym, w Układzie Słonecznym.

Co ciekawe, niektórzy astronomowie uważają, że w przestrzeni kosmicznej występują obiekty nam nie znane, które trudnią się produkcją złota. Ma być ono ważnym elementem ewolucji Wszechświata, a w tym regulować przepływ ciemnej materii lub energii. Inni sądzą, że złoto w Układzie Słonecznym jest efektem istnienia obcych cywilizcji. Miałyby one posiadać sztuczne słońca lub o wiele potężniejsze sztucznie wytworzone obiekty przeznaczone do produkcji energii, które jako efekt uboczny produkują właśnie złoto.

Naukowcy nie ukrywają, że bardzo interesuje ich odkrycie tajemnicy źródła powstawiania złota. Jest wielce prawdopodobne, że wraz z rozwiązaniem tej zagadki otrzymamy odpowiedź na o wiele więcej pytań, niż nam się wszystkim wydaje.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA/Swift/Dana Berry

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy