Reklama

Zaćmienie Słońca w 2022 roku. Kiedy będzie następne w Polsce?

Zaćmienie Słońca to wyjątkowe, nieco tajemnicze zjawisko, które zachwyca, a jednocześnie potrafi wzbudzić strach i niepokój. Świat pogrąża się nagle w wielkiej ciemności, robi się cicho i zimno... Z tym wydarzeniem od dawna wiązały się różnego rodzaju wierzenia oraz rytuały, ponieważ zjawisko zaćmienia Słońca traktowano jako magiczne i nadprzyrodzone. I chociaż dzisiaj wiemy, na czym polega zaćmienie Słońca, to dalej przyciąga uwagę zarówno zawodowych, jak i amatorskich obserwatorów. Jak powstaje zaćmienie Słońca? Kiedy będzie najbliższe i czy będzie widoczne z terytorium Polski w 2022 roku?

Jak powstaje Zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które powstaje, gdy Księżyc ustawia się pomiędzy Słońcem i Ziemią w prostej linii. W tym momencie dochodzi do przysłonięcia światła słonecznego. 

Można wyróżnić kilka rodzajów zjawiska zaćmienia Słońca: 

  • całkowite,
  • częściowe, 
  • obrączkowe. 

Istotą całkowitego zaćmienia Słońca jest przykrycie tarczy Słońca przez tarczę Księżyca o tym samym rozmiarze kątowym na nieboskłonie. To rzadkie zjawisko, występujące średnio raz na 18 miesięcy, podczas którego możemy zaobserwować jedynie koronę słoneczną. 

Reklama

Zjawisko częściowego zaćmienia występuje nie tylko przed i po jego całkowitym zaćmieniu, ale jest zależne od tego miejsca obserwacji lub odbywa się niezależnie. Wtedy Słońce przysłonięte jest tylko w części. 

Zaćmienie obrączkowe lub inaczej pierścieniowe, to niezwykły i spektakularny rodzaj zaćmienia Słońca. Występuje, gdy Księżyc jest zbyt oddalony od Ziemi i nie jest w stanie całkowicie przysłonić Słońca. Widoczna jest wtedy obrączka z czarnym dyskiem w środku, lub jak mówi się wśród astronomów - ognista obręcz (ang. the ring of fire).

Zaćmienie Słońca w 2022 roku. Kiedy najbliższe?

Zjawisko zaćmienia występuje zazwyczaj kilka razy w roku. 

Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca wystąpi 30 kwietnia 2022 roku. Zjawisko będzie widoczne na obszarze południowego Pacyfiku, w południowej części Ameryki Łacińskiej oraz z terenów Antarktydy. 

Kolejne zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 25 października 2022 roku. Spektakularne zjawisko będzie widoczne również z Polski, a zwłaszcza na północnym wschodzie kraju. 

Z kalkulacji astronomicznych wynika, że całkowite zaćmienie Słońca z terenu Polski będzie można oglądać dopiero 7 października 2135 roku.

Wpływ zaćmienia słonecznego na człowieka

W każdej kulturze zaćmienie Słońca miało inne znaczenie. W starożytności wzbudzały one strach i panikę. Ludzie od dawna wierzyli, że zaćmienia to silne energetyczne wybuchy, które mają wpływ na zdrowie i los człowieka. 

Przede wszystkim, powszechnie mówi się o głębokich efektach psychologicznych. W tym momencie świadomość człowieka łączy się z jego podświadomością. Świadomość aranżuje zmiany, nasze życzenia, czyny oraz wydarzenia życiowe otwierają przed nami nowy korytarz, a podświadomość zaczyna wcielać je w życie. 

Jest to czas określany mianem dziwnego oraz nieprzewidywalnego. 

W związku z tym naukowcy radzą powstrzymać się od podejmowania poważnych decyzji. Ponadto należy mieć świadomość, że podczas zaćmień osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego są najbardziej narażone na podwyższenie ciśnienia krwi. 

Brak wystarczającej ilości promienia ultrafioletowego może powodować osłabienie, znużenie i uczucie zmęczenia. Osoby z chorobami psychicznymi, a także podatne na dolegliwości stają się agresywne oraz emocjonalne. Z kolei u ludzi, którzy wcześnie przeszli hipnozę, występuje prawdopodobieństwo pojawienia się negatywnych wspomnień.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy