Znamy ostatniego członka załogi Crew-3. Na ISS poleci żółtodziób

Wygląda na to, że NASA postanowiła dać szansę na podróż do kosmicznego domu kolejnej niedoświadczonej astronautce, zamykając tym samym listę załogi nadchodzącej misji.

NASA wybrała początkującą astronautkę Kaylę Barron na czwartego i ostatniego członka załogi misji Crew-3, która już niebawem wyruszy w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dołączy ona do 3 innych astronautów, wśród których znajdują się Raja Chari (będzie pełnił rolę dowódcy misji), Tom Marshburn (pilot) oraz przedstawiciel Europejskiej Agencji Kosmicznej, Matthias Maurer (specjalista misji - w takiej samej roli poleci również Kayla Barron). start misji Crew-3 zaplanowany został na 23 października tego roku i odbędzie się z należącego do NASA centrum Kennedy Space Center na Florydzie.

Reklama

Oczywiście, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, bo jak zawsze w przypadku misji kosmicznych nie trzeba dużo, żeby start został przełożony. Będzie to kolejny lot organizowany przez SpaceX z wykorzystaniem jego rakiety Falcon 9 i nowego statku kosmicznego Crew Dragon. NASA pierwotnie liczyła na to, że w misji weźmie udział rosyjski kosmonauta, ale agencja poinformowała, że nie była w stanie na czas wypracować porozumienia z Roskosmosem. Kayla Barron, która w momencie jej wyboru przez NASA w 2017 roku służyła w US Navy, z pewnością jest zadowolona z takiego obrotu spraw, bo po latach czekania i przygotowań może odbyć swój pierwszy lot.

Co ciekawe, Chari i Maurer również lecą w kosmos po raz pierwszy i tylko Marshburn jest bardziej doświadczony, bo był na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już dwa razy. Cała czwórka spędzi na ISS 6 miesięcy jako członkowie załogi Expedition 66, kontynuując badania i zmieniając 4 astronautów, którzy znajdują się w kosmicznym domu od kwietnia. To swoją drogą załoga, która przeszła do historii jako pierwsza, która leciała ponownie wykorzystaną kapsułą Dragon, ale tym razem SpaceX zbudował nową. Przypominamy, że Crew-3 to już trzeci lot realizowany dla NASA przez SpaceX, ale co ciekawe miesiąc wcześniej firma Elona Muska zorganizuje inny wyjątkowy lot, bo Inspiration4 będzie pierwszym całkowicie cywilnym lotem w kosmos, który zabierze na pokład Jareda Issacmana, Siana Proctora, Hayley Arceneaux i Chrisa Sembroskiego.

Źródło: GeekWeek.pl/Space / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy