Zobacz marsjański „Labirynt Nocy”. Zjawiskowa wizualizacja 3D od ESA

„Labirynt Nocy”, czyli Noctis Labyrinthus jest niezwykle skomplikowaną i poplątaną siecią kanionów na Czerwonej Planecie. Ten szczególny system daje początek najdłuższemu kanionowi w naszym Układzie Słonecznym, czyli Valles Marineris. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) właśnie opublikowała stworzoną przez siebie nieziemską wizualizację. Teraz możesz przelecieć tuż nad „Labiryntem Nocy”.

Noctis Labyrinthus znajduje się między olbrzymim kanionem Valles Marineris a wyżyną Tharsis. "Labirynt Nocy" jest systemem głębokich i stromych dolin, które mogły powstać wskutek aktywności wulkanicznej mającej miejsce w regionie Tharsis. System ten ma długość około 1 200 km, a największe kaniony mają szerokość 30 km i głębokość około 6 km. 

Powstanie tego szczególnego systemu nadal nie jest wyjaśnione. Na przestrzeni lat powstało wiele hipotez próbujących wyjaśnić to zagadnienie. Należy tutaj wspomnieć o hipotezie mówiącej, że szczeliny wytworzyły się wskutek zapadania podziemnych komór i korytarzy lawowych, kolejna mówi o szczególnych ruchach tektonicznych, a następna sugeruje, że kiedy wyżyna Tharsis się wypiętrzała, dochodziło do pękania jej powierzchni.

Reklama

Według niektórych naukowców, po dnie niektórych kanionów jeszcze "niedawno" mogła płynąć lawa, a w innych mogła płynąć woda. Takie szczególne warunki środowiskowe w teorii mogły być sprzyjające życiu.

Niezwykła wizualizacja z Marsa

Europejska Agencja Kosmiczna przedstawia niezwykłą wizualizację 3D przelotu nad "Labiryntem Nocy". Materiał powstał dzięki analizom sondy Mars Express. Na wideo możemy "zagłębić się" w daleki świat Czerwonej Planety, zobaczyć dokąd prowadzą tajemnicze kaniony i jak wyglądają marsjańskie uskoki oraz powierzchnia siostrzanej planety. Animacja pokazuje bogaty krajobraz od stromych ścian, poprzez uskoki i gigantyczne osuwiska, po wielkie pola wydmowe.

Mars Express wyposażony jest w szereg specjalistycznych instrumentów, w tym w kamerę HRSC (High Resolution Stereo Camera). Otrzymane dane zostały przetworzone przez specjalistów, by stworzyć trójwymiarową animację Noctis Labyrinthus. Orbiter jest w stanie wykonać zdjęcia powierzchni Marsa z rozdzielczością 2-10 metrów. Ponadto bada skład marsjańskiej atmosfery i jej cyrkulacji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama