Reklama

Zobacz spektakularny widok z toalety kapsuły Dragon z misji Inspiration4

Pierwsza w historii całkowicie cywilna załoga misji turystycznej SpaceX na tak wysoką orbitę, może liczyć na spektakularny widok na naszą piękną planetę. To się nazywa kosmiczna turystyka, a nie krótkie loty samolotami i rakietami-zabawkami.

Firma SpaceX opublikowała pierwszy materiał filmowy z orbity, na którym możemy zobaczyć widok z kamery zainstalowanej na zmodyfikowanej kapsule Dragon-2. Na potrzeby cywilnej misji Inspiration4, usunięto port do cumowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w miejscu toalety wstawiono szklaną kopułę, z której rozpościera się zapierający dech widok na Ziemię.

Misja biznesmena, pilota i kaskadera Jareda Isaacmana, lekarki Hayley Arceneaux, geologa Siana Proctora i informatyka Chrisa Sembroskiego będzie trwała 3 dni. W trakcie jej trwania załoga przeprowadzi kilka bardzo ważnych eksperymentów medycznych i przyrodniczych. Przydadzą się one nie tylko w kwestii prowadzenia szpitala St. Jude Children’s Research Hospital, ale jako wskazówki dla przyszłych kosmicznych turystów.

Reklama

Niezwykle ważnym aspektem tej podróży na orbitę jest związana z nią akcja charytatywna. Uczestnicy chcą zebrać 200 milionów dolarów dla szpitala, który na co dzień za darmo pomaga powrócić do zdrowia bardzo chorym dzieciom. Oprócz dedykowanej zbiórki, czteroosobowa załoga zabrała ze sobą w kosmos dziesiątki dzieł cyfrowej sztuki NFT. Będzie można ją później kupić, a pieniądze trafią również na konto szpitala.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX / Fot. SpaceX

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy