Chcą ci dać 1107 zł - nie bierz ich. To oszustwo na zwrot podatku

Cyberprzestępcy ruszyli z nową kampanią phishingową. Wysyłają maile, podszywając się pod Krajową Administrację Skarbową. Informują o rzekomym automatycznym zwrocie podatku, który może wynosić nawet 1107,88 zł. To oczywiście nie jest prawda — klikając na link i wprowadzając dane, możemy w łatwy sposób zostać okradzeni. Zobacz, jak nie dać się oszukać.

Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Posługując się mailem infos[@]chabrouch.com, informują o pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku o automatyczny zwrot podatku. Temat wiadomości to "Zatwierdzenie Twojego wniosku o automatyczny zwrot podatku".

Bardzo łatwo pomyśleć, że pewnie po prostu nie pamiętamy, czy taki wniosek składaliśmy, a perspektywa otrzymania dodatkowych pieniędzy jest atrakcyjna. Nie dajmy się jednak nabrać — wszystko to wykorzystują cyberprzestępcy.

W mailu dostajemy informację o pozytywnym rozpatrzeniu, hasło tymczasowe oraz prośbę o sprawdzenie, czy "dane na koncie bankowym są prawidłowe". Kliknięcie na hiperłącze powoduje przeniesienie nas na fałszywą stronę imitującą witrynę Krajowej Administracji Skarbowej. Widzimy logo instytucji, a strona przypomina z wyglądu witryny rządowe. Zauważyć możemy domniemaną kwotę całkowitego zwrotu podatku, opiewającą na 1107,88 zł. Zwrot mielibyśmy móc otrzymać na konto bankowe. Aby do tego doszło, musimy potwierdzić wypłatę pieniędzy, logując się. Należy podać nasz numer PESEL bądź numer paszportu oraz... nazwisko rodowe matki. Wpisane informacje zostają przekazane cyberprzestępcom, którzy w planach mają kradzież naszych pieniędzy.

Reklama

O zagrożeniu poinformował zespół CERT Polska na swoim profilu na Twitterze, a Krajowa Administracja Skarbowa jest świadoma problemu.

Dostałem podejrzanego maila od Krajowej Administracji Skarbowej. Co robić?

Jeżeli na naszą skrzynkę pocztową trafił mail informujący o automatycznym zwrocie podatku, możemy być pewni, że jego nadawcą są cyberprzestępcy. Najbezpieczniej będzie zatem go zignorować, a jeśli mamy wątpliwości, możemy samodzielnie skontaktować się z Urzędem Skarbowym w celu potwierdzenia. Podejrzane wiadomości mailowe możemy zgłosić do CERT Polska.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cyberbezpieczeństwo | oszustwa mailowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama