Czujnik dymu w każdym mieszkaniu? Reakcja rządu na wybuch w Poznaniu

Rząd zaczął szukać sposobu na zabezpieczenie mieszkań w domach wielorodzinnych na terenie kraju. Wszystko przez ostatnią tragedię w Poznaniu, gdy wybuch i pożar zniszczył jedną z kamienic. Możliwe, że czeka nas obowiązkowy montaż czujników przeciwpożarowych.

Pożar i wybuch przez akumulatory

Ostatnie wydarzenie z Poznania, czyli wybuch kamienicy wstrząsnął całym krajem. Według najnowszych informacji wszystkiemu winne okazało się być składowisko akumulatorów znajdujące się w piwnicy budynku. Prowadziła je firma zajmująca się regeneracją urządzeń, mająca swoją siedzibę w kamienicy.

Jak podaje TVN24, jeden z pracowników firmy pokazał, jak wyglądał proces regeneracji akumulatorów. Często podczas wymiany ogniw pojawiał się ogień, który gaszono przy pomocy piasku. Było to częste, bo z uwagi na presję czasu zdarzały się pomyłki. Zdaniem pracownika, firma nie powinna mieścić się na terenie budynku mieszkalnego. To właśnie przypadek lub błąd sprawił, że doszło do pożaru i wybuchu. Na skutek tych wydarzeń rząd opracowuje plan, mający na celu zapobieganie takim tragediom w przyszłości.

Reklama

Czujnik dymu w każdym domu?

Jak podaje Wiesław Leśniakiewicz, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w rozmowie z PAP, w Poznaniu doszło do szybkiej reakcji straży pożarnej. Pierwsze jednostki miały pojawić się na miejscu kilka minut od zgłoszenia. To było jednak możliwe dzięki temu, że w jednym z mieszkań znajdował się czujnik dymu lub tlenku węgla. Urządzenie wykryło pożar i wysłało odpowiedni sygnał. 

Czy czeka nas nowa zmiana przepisów? Jak podaje wiceminister, takie urządzenia są kluczowe w odpowiednim informowaniu służb i przeciwdziałaniu tragediom - na przykład pomagają w sprawnej ewakuacji budynków. Rząd ma rozpocząć prace nad rozwiązaniami prawnymi, które mogą pojawić się w niedalekiej przyszłości. Jedną z opcji jest obowiązkowy montaż odpowiednich czujników we wszystkich mieszkaniach budynków wielorodzinnych.

Chociaż na ten moment nie istnieje możliwość wprowadzenia takiego przepisu, to istnieją szanse na zmiany w prawie. Będzie nad nimi pracować rząd i, jak informuje wiceminister, podjęte zostaną próby nakazujące przynajmniej montaż ich w nowych budynkach. 

Tragedia w Poznaniu - wybuch w kamienicy

W nocy z 24 na 25 sierpnia doszło do poważnej eksplozji i pożaru w jednej z poznańskich kamienic przy ulicy Kraszewskiego. Na skutek tragedii śmierć poniosło 2 strażaków biorących udział w akcji ratunkowej, a 11 osób zostało rannych. Konieczna okazała się ewakuacja wszystkich mieszkańców budynku, podobnie jak osób zamieszkujących sąsiednie kamienice.

Budynek wielorodzinny, liczący ponad 100 lat, został doszczętnie zniszczony. Szybko doszło do pożaru, który zajął cały budynek, a kilka pięter się zawaliło. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czujnik dymu | pożar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy