Czym jest artykuł 4 NATO? Co oznacza jego uruchomienie?

Po tym, jak dwie rosyjskie rakiety spadły na teren Polski, prezydent Andrzej Duda oświadczył, że bardzo prawdopodobne jest, że w środę ambasador RP przy NATO wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art. 4. Traktatu o NATO. Jakie będzie miało to skutki?

Choć najczęściej przytaczanym artykułem ostatnich miesięcy jest artykuł 5 NATO, dzięki któremu w razie zagrożenia uzyskamy pomoc od naszych sojuszników, to po tym, jak rakiety spadły na polskie terytorium w miejscowości Przewodów na Lubelszczyźnie.

Czym jest art. 4 NATO?

Zgodnie a art. 4 NATO Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron.

Jak podkreśla NATO, w Sojuszu wszystkie decyzje zapadają na drodze konsensu, po dyskusji i konsultacji, dlatego konsultacje między krajami członkowskimi należą do istoty NATO.

Reklama

Co oznacza uruchomienie art. 4 NATO?

Artykułu 4 nie uruchamia się, gdy dojdzie do ataku na państwo członkowskie, ale gdy powaga sytuacji wskazuje, że NATO powinno się danej sytuacji przyjrzeć i podjąć konsultacje na temat zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im.

Dotychczas art. 4 był wykorzystywany siedem razy, w tym dwukrotnie w związku z agresją Rosji na Ukrainę - w 2014 r. oraz 24 lutego b.r.

Rakiety spadły w województwie lubelskim

O 15:40 na terenie wsi Przewodów znajdującej się w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim, zaledwie pięć kilometrów od granicy z Ukrainą doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch mężczyzn przebywających na terenie suszarni zboża w wieku 60 i 62 lata. Analitycy wojskowi uważają, że mógł spaść rosyjski pocisk Ch-101.

Przeczytaj także:

Jakie samoloty NATO pilnują polskiego nieba?

Rosyjska rakieta Ch-101 spadła na Polskę? Co to za broń?

Mobilizacja wojskowa w Polsce. Czy może zostać ogłoszona po incydencie w Przewodowie?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy