Google w końcu udostępniło narzędzie do autousuwania historii lokalizacji

Po wielu poważnych wyciekach i kontrowersjach związanych z wykorzystywaniem danych użytkowników w przemyśle technologicznym, Google zostało zmuszone do poczynienia kroków mających na celu poprawę bezpieczeństwa.

Amerykański gigant jest jednym z największych, o ile nie największym, magazynem informacji o użytkownikach sieci, więc aby uniknąć przyszłych kontrowersji albo kar finansowych, jak te chętnie nakładane ostatnio przez Unię Europejską, postanowił zaoferować swoim klientom większą kontrolę nad pozyskanymi danymi. Teraz możemy już sami zdecydować, jakie serwisy będą mogły pobierać o nas informacje albo całkowicie usunąć zgromadzone dotąd dane.

Jeżeli jednak nie widzicie problemu w tym, że Google z nich korzysta, np. w celu poprawy jakości swoich usług, ale nie chcielibyście, żeby miał do nich wieczny dostęp, to z pewnością korzystacie już z udostępnionego w maju narzędzia, umożliwiającego automatyczne usuwanie danych o aktywności sieciowej i w aplikacjach, co 3 albo 18 miesięcy. Teraz zaś rozwiązanie to doczekało się rozszerzenia, które obejmuje swoim zakresem historię lokalizacji.

Reklama

Jak poinformowało samo Google we wpisie na swoim Twitterze, od dziś można jej poszukiwać na systemach Android i iOS. Aby uzyskać dostęp do nowego narzędzia, należy na urządzeniu mobilnym udać się do zakładki ustawienia Konta Google i znaleźć sekcję prywatności - w tym miejscu powinna znaleźć się stosowna opcja, ale należy pamiętać, że nie na wszystkich urządzeniach może być dostępna od razu, jak to zwykle bywa z aktualizacjami i niektórzy użytkownicy będą musieli poczekać nieco dłużej.

Oczywiście Google w nienachalny sposób zachęca, aby pozostać przy udostępnianiu swoich danych, zapewniając, że pracuje nad tym, by były faktycznie prywatne i bezpieczne, a pozyskiwane w ten sposób informacje wykorzystuje jedynie do poprawy jakości usług. Zdaniem koncernu to niezbędne, by zaoferować użytkownikom najlepsze możliwe doświadczenia, niezależnie od tego, czy przeglądają najnowsze wiadomości, szukają najszybszej drogi do wybranego miejsca, czy też sprawdzonej restauracji. A jakie jest Wasze stanowisko? Będziecie korzystać z narzędzi do usuwania swoich danych?

Źródło: GeekWeek.pl/Google / Fot. Business Insider

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama