Izrael opublikował obrazy wykonane przez najnowszego satelitę szpiegowskiego

To niezwykła sytuacja. Bardzo rzadko zdarza się bowiem, że armie publikują obrazy wykonane przez satelity szpiegowskie. Na ich podstawie wróg może poznać lokalizację satelitów i techniczne sprawy systemów szpiegowskich.

Najwyraźniej nie przeszkadza to Izraelowi. Armia jest tak dumna ze swojego najnowszego satelity o nazwie Ofek-16, że postanowiła opublikować w globalnej sieci pierwsze publiczne obrazy wykonane przez to urządzenie. Trzeba przyznać, że systemy obserwacyjne to prawdziwy majstersztyk. Na obrazach możemy zobaczyć z bardzo bliska zabytki syryjskiej Palmyry.

Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. Starożytne ruiny Palmyry, położone nieopodal współczesnego miasta, wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety, w 2015 roku obszar ten został zajęty przez terrorystów z ISIS, którzy zdewastowali stanowiska archeologiczne i starożytne zabytki.

Reklama

Armia Izraela chciała w ten sposób pokazać, że teraz, jak nigdy dotąd, będzie bacznie obserwowała terytorium Syrii i krajów ościennych, które stanowią zagrożenie dla kraju. „Izrael wie, jak działać przeciwko swoim wrogom z bliska i z daleka oraz bronić swoich obywateli wszędzie i z każdego miejsca”. Technologie, które rozwijamy w Ministerstwie Obrony i przemyśle zbrojeniowym są skutecznym i znaczącym narzędziem w utrzymaniu bezpieczeństwa Izraela” - powiedział Benny Gantz, Minister Obrony Izraela.

Oczywiście, obrazy opublikowane w internecie nie tylko mają pogorszoną jakość, ale również rozdzielczość. Eksperci uważają, że satelitę Ofek-16 stać na o wiele więcej, ale nigdy w pełni jego możliwości nie będzie dane nam zobaczyć. kraj ten posiada jeszcze kilka innych tego typu urządzeń, ale dysponują one znacznie gorszymi systemami obserwacyjnymi.

Ofek-16 został wyniesiony na orbitę 6 lipca 2020 roku z bazy lotniczej Palmachim w centralnej części kraju. Według ujawnionych informacji, na pokładzie satelity, który orbituje na wysokości ok. 600 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi, znalazła się kamera Jupiter Space od firmy Elbit Systems. Ma ona zdolność do wykonywania obrazów o rozdzielczości poniżej 50 centymetrów na piksel i obejmuje obszar o powierzchni 15 kilometrów kwadratowych.

Źródło: GeekWeek.pl/Israel Defense Forces / Fot. Israel Defense Forces

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy