Jak wykryć i wyłączyć podsłuch w telefonie? Ważne kody 21 i 62

Telefon bez wątpienia jest codziennością, cały czas mamy go przy sobie, zarówno na spotkaniach towarzyskich, jak i - tym bardziej - służbowych. W dobie wszechobecnych podsłuchów i aplikacji szpiegujących warto więc przyjrzeć się temu, co zrobić, jeśli podejrzewamy, że nasz telefon może być na podsłuchu?

Podsłuch w telefonie. Czy to legalne?

W Polsce podsłuch mogą legalnie zainstalować tylko określone służby mundurowe. Aby to zrobić, muszą mieć odpowiednie przesłanki, a dodatkowo zgodę na podsłuchiwanie musi wydać sąd.

Poza takimi przypadkami podsłuch w telefonie jest nielegalny i grozi za niego kara pozbawienia wolności. Przeczytać o tym możemy w art. 267 § 3 Kodeksu karnego. 

Wyjątkiem jest nagrywanie samych siebie — jest to jak najbardziej legalne.

Chcesz sprawdzić, czy ktoś cię podsłuchuje? To może pomóc

W internecie pojawiło się sporo artykułów, w których wskazano dwa specjalne kody, jakie miałyby nam pozwolić na zauważenie, czy ktoś podsłuchuje nasze rozmowy. Tymi kodami są "*#21#" oraz "*#62#". W rzeczywistości kody te pozwalają na sprawdzenie statusu przekierowania połączeń oraz na zobaczenie, gdzie przekierowywane są nasze połączenia, kiedy nie mamy zasięgu.

Reklama

Co nas powinno zaniepokoić? Przede wszystkim niestandardowe zachowanie naszego urządzenia. W przypadku, kiedy się ono losowo włącza, albo wyłącza, bardzo szybko rozładowuje się bateria albo aplikacje same się odpalają - może to być sygnał na to, że smartfon ma podsłuch. Oczywiście nie jest to jednoznaczne, bo może też to być kwestia "starości" naszego urządzenia albo pobraliśmy zasobożerne aplikacje, zatem wystąpienie takich objawów nie powinno wywoływać w nas paniki.

Warto na wszelki wypadek przejrzeć listę administratorów urządzenia. Opcja ta pokaże nam, jakie aplikacje mają uprawnienia administratorskie. Na liście powinny się znaleźć jedynie apki producenta albo takie, które sami zainstalowaliśmy.

Następnie możemy też sprawdzić uprawnienia aplikacji. Która z nich ma dostęp do aparatu, mikrofonu czy lokalizacji? W iPhonie sprawdzimy tę opcję w ustawieniach, w sekcji "Prywatność i ochrona". Na telefonach w Androidem w ustawieniach powinniśmy poszukać opcji "Bezpieczeństwo i prywatność".

Bądź bezpieczny. O tym musisz pamiętać

Trudno jest samemu ostatecznie stwierdzić, czy nasz telefon ma podsłuch. Możemy jednak zwiększyć swoje bezpieczeństwo przez stosowanie dobrych nawyków. Przede wszystkim nie powinniśmy nikomu podawać swoich haseł, wchodzić w podejrzane linki, pobierać aplikacji spoza oficjalnego sklepu w naszym telefonie, a nawet w przypadku przeglądania Google Play Store czy App Store zaleca się czujność oraz sprawdzanie ocen i recenzji oprogramowania — dobrze jest też przeczytać, jakie uprawnienia dajemy aplikacjom.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podsłuch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy