Ogromny wstrząs na Śląsku. "Dawno tak nie zatrzęsło"
22 sierpnia około godziny 9:40 mieszkańcy Śląska odczuli potężny wstrząs. Choć trwał krótko, to zatrzęsły się meble i całe budynki mieszkalne. Liczba wpisów w mediach społecznościowych sugeruje, że wstrząs był odczuwalny w kilku większych miastach i nie tylko.
Spis treści:
Trzęsienie ziemi na Śląsku
Aktualizacja: Do wstrząsu, który był odczuwalny w wielu miastach Górnego Śląska doszło na terenie bytomskiej kopalni Bobrek-Piekary. Wstrzymano prace wydobywcze i ewakuowano 22 górników, którzy pracowali w tym czasie w okolicach 11. ściany kopalni. Do wstrząsu doszło około 700 metrów pod ziemią.
Obecnie nie ma informacji o poszkodowanych, wycofanym górnikom nic się nie stało. Jedyne straty, które zdołano zidentyfikować, to 4 kominków w Bytomiu. Nieznane są uszkodzenia pod ziemią, nie została również podjęta decyzja o ewentualnej możliwości wznowienia prac w kopalni.
Jak podają w sieci mieszkańcy południa Polski, na Górnym Śląsku odczuwalny był niezwykle silny wstrząs. Zgodnie z relacjami przekazywanymi przez niektórych internautów, wstrząs był odczuwalny kilkanaście minut przed godziną 10 rano. Wiadomo, że wystąpił na terenie m.in. Zabrza, Bytomia i Katowic, choć obszar ten mógł być większy.
Tąpnięcie w Bytomiu i innych miastach regionu było na tyle duże, że mieszkańcy przyrównują je do czasów urabiania i wydobywania kopaliny pod miastem. Liczba wpisów utrzymanych w podobnym tonie sugeruje, że wstrząs na Górnym Śląsku był zdecydowanie największy i najsilniejszy od dawna.
Wstrząs w kopalni? Mieszkańcy niepewni
Nie wiadomo, czy ogromny wstrząs na Górnym Śląsku miał miejsce w kopalni lub w obszarze, gdzie kiedyś prowadzono prace. Pewne jest, że tąpnięcie było odczuwalne na dość sporym obszarze, w tym również w Zabrzu:
Dawno nam tak nie zatrzęsło blokiem, kołysały się wszystkie meble!
Na ten moment brak informacji o jakichkolwiek stratach czy uszkodzeniach, które mogły powstać w wyniku wstrząsu i tąpnięcia na Górnym Śląsku. O wstrząsie informuje również Google, dzieląc się ostrzeżeniem z użytkownikami:
Tąpnięcie na Śląsku - jaki zasięg?
Twitterowy profil EMSC (Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne) poinformował o wstrząsie na Górnym Śląsku, dzieląc się również mapą z prawdopodobnym zasięgiem odczuwania wstrząsu, któr miał miejsce dzisiejszym rankiem.
Kolejne wpisy osób doświadczających wstrząsu pełne są szoku związanego z siłą wydarzenia. Wieloletni mieszkańcy regionu uważają, że to najmocniejsze tąpnięcie, jakiego doświadczyli w całym swoim życiu.
Wstrząs na Górnym Śląsku. Magnituda trzęsienia 3,8 w skali Richtera
Zgodnie z informacjami EMSC, wstrząs na Górnym Śląsku miał miejsce niedaleko Katowic, a dokładna lokalizacja to 50.260 ; 18.750. Magnituda trzęsienia wyniosła 3,8.