Pierwsza taka doktryna w NATO. Będzie obowiązywać wszystkie kraje członkowskie

Jak podaje DefenceNews NATO ma przyjąć pierwszą w historii doktrynę dotyczącą zwalczania dronów. Znajdą się w niej instrukcje dla krajów członkowskich w zakresie wielowarstwowej obrony przed tymi urządzeniami.

DefenseNews podaje, że według Claudio Palestiniego z wydziału ds. wyzwań bezpieczeństwa NATO, obecnie trwają prace nad wdrożeniem doktryny zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Wejście w życie nowych zasad ma nastąpić do końca 2023 roku.

Nowa doktryna w NATO dotycząca dronów

Jak powiedział Palestini dla DefenceNews: - Formalne zadanie stworzenia tego dokumentu zostało wydane na początku tego roku. Będzie on opierał się na podręczniku wydanym w 2019 r., który był bardziej skoncentrowany na nakreśleniu zasad przewodnich dotyczących skutecznego przeciwdziałania dronom.

Dodał również: - Podręcznik z 2019 r. miał około 600 stron i służył jako dokument wstępny. Zakres tej doktryny c-UAS będzie obejmował całe NATO i będzie znacznie bardziej spójny, skondensowany na 70-80 stronach.

Reklama

Niektóre fragmenty dokumentu z 2019 roku nigdy nie zostały upublicznione. Podstawową różnicą między plikami ma być zmiana "poziomu formalności i skupienia". Głównym celem dokumentu będzie doradzanie państwom członkowskim w zakresie sposobów przeprowadzania operacji antydronowych w różnych sytuacjach operacyjnych.

DefenceNews podaje, że zawarte będą zalecenia "dotyczące operacji c-UAS, znaczenia rozwiązań wielodomenowych i warstwowych oraz ustanowienia wspólnych standardów szkolenia operatorów". Szczegóły doktryny nie są jeszcze jasne.

Jak informuje Palestini dokument w ciągu najbliższych tygodni ma zostać wysłany do ratyfikacji do komitetu NATO, który odpowiada za rozwój wojskowych standardów operacyjnych.

Rozpoczęcie prac nad nową doktryną zostało wymuszone przez rosyjską napaść na Ukrainę w 2022 roku. W trakcie wojny obie strony aktywnie używają dronów wywiadowczych i bojowych z różnym zakresem możliwości operacyjnych.

Dopiero po wybuchu wojny w Ukrainie poszczególne kraje NATO zaczęły rozbudowywać swoje zdolności obronne przeciwko dronom.

Wcześniejszą inicjatywą Sojuszu w zakresie dronów było powołanie w 2019 roku grupy roboczej NATO ds. c-UAS. Dodatkowo przeprowadzono wówczas szereg badań, które były kierowane przez natowską grupę doradczą ds. przemysłu - były w nich poruszane zagadnienia z zakresu niedociągnięć niektórych systemów antydronowych. W trakcie analiz testowano także nowe technologie z tego zakresu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Drony | NATO | Europa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy